Rus Uzay Gemisinin Uluslarası Uzay İstasyonuna Yerleştirilme Görüntüleri Yayınlandı

14
2
1
0
0
Rus Uzay Gemisinin Uluslarası Uzay İstasyonuna Yerleştirilme Görüntüleri Yayınlandı
Rusya’nın Soyuz MS-13 uzay gemisi, Kazakistan’daki Baikonur uzay üssünden Cumartesi günü üç mürettebat üyesiyle birlikte yola çıkmıştı. Pazar, 01:48’de Uluslararası Uzay İstasyonuna varışını tamamladı.

İngiltere’deki St. Albans’tan bir mühendis ve teleskop üreticisi ve gökyüzü izleyicisi Martin Lewis, Soyuz MS-13 kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleştirilmesi için yaklaştığı anlardaki inanılmaz video görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

Martin Lewis'in yüzlerce kilometre uzaklıktan kaydettiği ayrıntılı görüntüler, Twitter’da mühendisler ve diğer insanlar tarafından büyük beğeni topladı.

 

Video daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'nu içeren tüm kareleri bir araya getirerek ve merkezleyerek PIPP adlı bir programda toplandı. Lewis: ”Bazı kısımlar Soyuz'u karenin kenarından kaçırdı, bu yüzden yanıp sönüyor ” dedi.

Rus kozmonot Alexander Skvortsov, İtalyan astronot Luca Parmitano ve ABD'li astronot Andrew Morgan da dahil olmak üzere, Uluslarası Uzay İstasyonu'na demirleyen Soyuz'da üç mürettebat üyesi vardı. Üçlü, Mart ayından bu yana UUİ'de görev yapan Rus Alexei Ovchinin’in yanı sıra Amerikalılar Christina Koch ve Nick Hague’ye katıldı.

Rus mühendislerin Soyuz servislerine olan seyahat süresini önemli ölçüde kısaltmaya yönelik son çabaları sayesinde, Soyuz-13 yalnızca dört dünya yörüngesi yaptıktan sonra İstasyon’a demirledi.

Cumartesi günkü lansman, 20 Temmuz 1969'da gerçekleşen ilk insanlı Ay misyonunun 50. yıldönümünde, astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in Apollo 11 misyonunun bir parçası olarak Ay'a ayak bastıkları sırada gerçekleşti.

Lewis ayrıca ekipmanlarının “222mm ev yapımı teleskop” ve “ASI 174mm kırmızı filtreli kamera” olduğunu söyleyerek kullandığı kamera ve teleskop hakkında da detaylı bilgiler verdi.

Kaynak : https://sputniknews.com/science/201907211076311836-detailed-footage-of-russian-soyuz-spacecraft-docking-with-iss-filmed-from-earth-awes-spectators/
14
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
2
1
0
0