Samsung, Galaxy S24 Serisinde Sony'nin Kamera Sensörü Yerine Kendininkileri Üretebilir

12
2
1
0
0
Samsung'un, önceki modellerde Sony sensörlerine olan güveninden ayrılarak yaklaşan Galaxy S24'ün telefoto kameralarında şirket içi ISOCELL sensörlerini kullanmayı planladığı iddia ediliyor.

Samsung tarafından Birleşik Krallık ve Güney Kore'de yapılan patent başvuruları, şirketin yeni Galaxy telefonlarında telefoto kameralar için kullandığı Sony IMX görüntü sensörlerini şirketin kendi ISOCELL sensörleriyle değiştireceğine dair güçlü bir ipucu veriyor.

ISOCELL sensörlerinin düşük ışık koşullarında gelişmiş performans, daha iyi otomatik odaklama ve görüntü sabitleme özellikleri ve genel olarak daha yüksek görüntü kalitesi sunması bekleniyor. Bu hamle, üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmak ve tedarik zinciri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen Samsung için stratejik bir değişimi temsil ediyor.

İddialara göre Samsung’un kendi ISOCELL sensörleri, 150x yakınlaştırma sunacak

samsung s23

Galaxy S23 Ultra'daki iki telefoto kameradan birinin değiştirileceğine dair söylentiler dolaşıyor. Büyük ihtimalle 3x telefoto lensi kaldırılacak ve periskop lensi kalacak. Bu tür mercek telefonun içine katlanır ve mercekten gelen ışığı bükerek kamera sensörüne göndermeye yardımcı olan prizmalar kullanır. Bu, kameranın Galaxy S23 Ultra'nın alan sınırlamalarında bile 10x optik yakınlaştırma sunmasını sağlar.

Dolayısıyla iddia, Samsung'un Galaxy S24 Ultra'da periskop lensi bırakacağı ve hibrit yakınlaştırma (dijital yakınlaştırma ve yapay zeka kullanarak optik yakınlaştırma) ile kameranın 150x Uzay Yakınlaştırması sunacağı yönünde. Ayrıca, f/2,5 ile f/2,9 arasında değişken bir diyafram açıklığına sahip olacağı bildiriliyor.

Sony ile işbirliğinin bitirilmesinin sebebinin para olduğu iddia ediliyor

Samsung'un amiral gemisi telefonları için Sony'nin sensörlerini kullanmak yerine kendi ISOCELL kamera sensörlerini kullanmak isteyebilmesinin bir nedeni, çoğu pazarda Galaxy S24 serisinin Exynos 2400 işlemci tarafından çalıştırılabileceği konuşulmasının nedeni ile aynı olabilir.

Bunun sebebi tabii ki para. Samsung, Sony IMX sensörleri yerine şirketin kendi kamera sensörlerini kullanarak paradan tasarruf edecek ve tasarruf ettiği para, Galaxy S24 serisi ile sunulan bellek veya depolama miktarını artırmak için kullanılabilir.

Samsung’un kendi ISOCELL sensörlerini kullanması aynı zamanda büyük de bir risk

İddialar doğruysa, öncü akıllı telefon üreticisi konumunu korumaya çalışan Samsung için bu hamle büyük bir nimet olabilir. Galaxy S24'ün iPhone 14 ve diğer ileri teknoloji cihazlarla rekabet etmesi bekleniyor ve kalabalık bir pazarda öne çıkmak için birinci sınıf kamera özellikleri sunması gerekecek.

Sony sensörlerinden uzaklaşmanın riskleri olsa da Samsung'un Galaxy S24 telefoto kameralarında ISOCELL sensörlerini kullanma kararı, şirketin inovasyona ve teknolojik ilerlemeye olan bağlılığını vurgulayan cesur bir hareket. Akıllı telefon pazarı gelişmeye devam ederken, Samsung'un rekabette öne geçmek için mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam etmesi gerekecek.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/samsung-isocell-to-replace-sony-on-galaxy-s24-telephoto-cameras_id147228
12
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
2
1
0
0