GTA'da Patlattığınız Arabanın Yanık Kokusunu Bile Alabileceksiniz: Kokulu Sanal Gerçeklik Ekipmanı Geliştirildi!

20
5
3
0
0
İsveçli bilim insanları, olfaktometre isimli cihazı özelleştirdiler ve sanal gerçeklik ekipmanları ile uyumlu hale getirdiler. Bu çalışma ile sanal gerçeklik ortamlarındaki kokunun, kullanıcılar tarafından hissedilmesi sağlanmış oldu.

İsveç'te hizmet vermekte olan Malmö Üniversitesi ile Stockholm Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, sanal ve artırılmış teknolojileri ile ilgili çok önemli bir gelişmeye imza attılar. "Olfaktometre" olarak isimlendirilen ve insanların koku alma duyusunu ölçmek için kullanılan bir cihazı özelleştiren bilim insanları, bu cihazla entegre olan bir oyun geliştirmeyi başardılar. Böylelikle sanal gerçeklik ortamında o ortamın kokusunu almak mümkün olmuş oldu.

Bilim insanlarının özel olarak geliştirdikleri olfaktometre, dört valfli bir yapıya sahip. Yani farklı kokuları karıştırıp, bu kokuyu ortama iletebiliyor. Böylelikle sanal veya artırılmış gerçeklik ekipmanı takmış bir kullanıcı, o ortamı daha gerçekçi bir şekilde yaşayabiliyorlar. 

Kokulu sanal gerçeklik için şaraplarla ilgili bir oyun geliştirildi

kokulu sanal gerçeklik

Bilim insanları, ortama koku verebilmek için sanal gerçeklik ekipmanının kumandasına küçük bir parça eklediler. Az önce bahsettiğimiz dört valfli parça bu noktada yer alıyordu. Çalışmanın test edilmesi için de şarap mahzenine girilen ve burada şişelerin kırılabildiği küçük bir oyun yazan uzmanlar, çalışmanın sonucunu test ettiler. Yapılan çalışmalar sonucunda, oyundaki şişe kırıldığı an ortama uygun kokular salındığı tespit edildi. Yani tüm çabalar sonuç vermişti.

sanal gerçeklik

Video oyunlar, bugüne dek daha çok görüntülere odaklandı. Konsol ve PC'ler için geliştirilmiş olan kumandalar, ufak titreşimlerle oyunculara dokunsal geri bildirim de vermeye başladılar. Ancak bugüne dek kokuya odaklanan bir oyun veya teknoloji yoktu. Şimdiyse bu durum tam anlamıyla değişmiş durumda

oyun

*Koku testinin yapıldığı şarap mahzeni oyunundan bir görüntü.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışma sanal gerçeklik oyunlarına odaklanıyor gibi görünüyor olsa da daha fazlasını vadediyor. Örneğin bu teknoloji filmlere de dahil edilebilir. Sanal gerçeklik desteği olsun ya da olmasın kokuların sinema salonlarına sunulması tartışılabilir. Böylelikle filmdeki bir patlama sahnesi sonrası etraf yanık kokmaya başlayabilir. Ayrıca koku duyusunu kaybeden insanlar için özel eğitim programları başlatılabilir. Bu sayede koku duyusunun yeniden oluşması sağlanabilir. Tüm bunlarla birlikte çalışmanın anafikrindeki gibi oyunlara kokular da dahil edilebilir. Örneğin PUBG veya CS:GO oynarken yanımızda vurulan bir oyuncu olursa, etraftaki kan kokusunu almaya başlayabiliriz. Elbette tüm bunlar, zaman içerisinde yapılacak çalışmalar...

Kaynak : https://www.su.se/english/news/smelling-in-vr-environment-possible-with-new-gaming-technology-1.630811
20
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
20
5
3
0
0