• Anasayfa
  • Yaşam
  • Scooby-Doo'nun Yaratıcısı Joe Ruby Hayatını Kaybetti

Scooby-Doo'nun Yaratıcısı Joe Ruby Hayatını Kaybetti

100
4
1
1
0
Tüm zamanların en efsane çizgi filmlerinden Scooby-Doo'nun yaratıcısı Joe Ruby, doğal nedenler nedeniyle hayatını kaybetti. 87 yaşında hayatını kaybeden Ruby, 4 çocuğa ve 10 toruna sahipti.

Çocukluğumuzda izlemeye doyamadığımız çizgi filmler arasında yer alan Scooby-Doo, bugün 7'den 70'e herkesin hakkında konuşabileceği bir yere sahip durumda. Dört arkadaş ve konuşan bir köpeğin gizemlerin arkasındaki gerçeği bulma maceralarını izlediğimiz çizgi dizi, pek çoğumuzun çok güzel zamanlar geçirmesini sağlamıştır.

Ancak bugün Scooby-Doo severleri üzecek bir haberle karşınızdayız. İş ortağı Ken Spears'la birlikte Scooby-Doo'nun dünyamıza gelmesine olanak sağlayan animatör, yazar ve yapımcı olan Joe Ruby, bugün hayata gözlerini yumdu. Joe Ruby, Kaliforniya'daki Westlake Village'da doğal nedenlerden dolayı hayatını kaybetti.

Birçok yapımın yazarlığını üstlendi:

joe ruby

Joe Ruby, Ken Spears ile birlikte Hanna-Barbera şirketinde Scooby-Doo, Where Are You?, Dynomutt ve Jabberjaw dahil pek çok çizgi filmin ve animasyonun dünyayla buluşmasını sağladı. 87 yaşında hayata gözlerini yuman Joe Ruby, yaşına rağmen hiçbir zaman yazmaktan ve üretmekten kendini alıkoymadı.

Sanat okulundan mezun olan Joe Ruby, kariyerine Walt Disney Productions'ta başladı. Orduda görev aldıktan sonra televizyon editörlüğü yapan Ruby, ardından Hanna-Barbera Productions'a geçiş yaptı ve burada iş ortağı olacak Ken Spears'la tanıştı. İkili, birçok animasyon ve çizgi filmi yazan ekip haline geldi.

scooby doo

Yapımcılığa daha fazla yoğunlaşmak isteyen ikili, Hanna Barbera'dan ayrıldı ve daha sonra Sid and Marty Krofft Television Procductions ve Depatie-Freleng'te yazar olarak görev aldı. Scooby-Doo büyük bir patlama yaşayınca Ruby ve Spears, CBS'in çocuk programları başkanı Fred Silverman tarafından işe alındı.

1977 yılında Silverman ile ABC'ye yönelen ikili, 1977 yılında kendi stüdyolarını kurdu. Hanna-Barbera'nın çatı şirketi Taft Entertainment ikiliyi 1981 yılında bünyesine kattı. Joe Ruby, Rambo serisi, Polis Akademisi'nin animasyon serisi ve Punky Brewster'da baş yapımcı olarak yer aldı. 63 yıldır evli olan Joe Ruby, 4 çocuğa ve 10 toruna sahipti.

Kaynak : https://variety.com/2020/tv/news/joe-ruby-dies-dead-scooby-doo-1234750948/
100
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
100
4
1
1
0