Selçuk Bayraktar'dan "Borla Çalışan İHA Üretildi" İddiaları Hakkında Açıklama

58
3
2
1
0
Türkiye'nin İHA konusunda adını dünyaya duyurmayı başaran Selçuk Bayraktar, bor yakıtlı İHA geliştirildiği iddiasını yalanladı. Bayraktar, sosyal medyada dolaşan iddia hakkında "Böyle bir konu üzerinde çalışmamız da vaki değildir." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada zaman zaman bazı hesaplar tarafından yapılan asılsız paylaşımlar arasına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklenmişti. Twitter üzerinde pek çok hesaptan yapılan paylaşımda Türkiye’nin dünya çapında ses getiren İHA’larını tasarlayan ve geliştiren Bayraktar’ın bor yakıtlı bir İHA geliştirdiği öne sürülüyordu.

Söz konusu paylaşımda yer alan iddialar arasında İHA’nın 33 gün boyunca hiçbir yakıt ikmaline ihtiyaç duymadan uçabileceği bilgisi de yer alıyordu. Pek çok kişinin de ne yazık ki tuzağına düştüğü bu iddia, bugün Selçuk Bayraktar’ın kendisi tarafından yalanlandı.

Twitter’da ortaya atılan “Bor yakıtlı İHA geliyor” iddiası:

iha

Selçuk Bayraktar yalanladı: “Böyle bir konu üzerinde çalışmamız vaki değildir”

Tweet'i görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

İddia, Teyit.org tarafından da yalanlanmıştı:

Teyit.org, sosyal medyada virale düşen paylaşımın ardından bir çalışma gerçekleştirerek iddianın asılsız olduğunu kanıtladı. Fotoğrafta yer alan İHA’nın günümüzde faaliyet gösteren Anka adlı İHA olduğu ve en fazla 30 saat uçabildiği belirtildi. Bununla birlikte Türkiye’de geliştirilen İHA’lar veya SİHA’larda bor yakıtlı bir örneğe rastlamanın mümkün olmadığı paylaşıldı.

58
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
58
3
2
1
0