• Anasayfa
  • Oyun
  • Sony PS5'in Varsayılan Oyununun Geliştirici Stüdyosunu Sildi

Sony, PS5'in Varsayılan Oyunu Astro's Playroom'un Geliştirici Stüdyosunun Üstünü Sildi

18
5
2
1
0
Ape Escape ve Gravity Rush gibi popüler PlayStation oyunlarının arkasındaki ekip olan Japan Studio, Sony'nin "Stüdyolarımız" isimli internet sayfasından kaldırıldı. Sony daha önce, bu oyun stüdyosunun kapatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, bundan bir süre önce oyun dünyasını ilgilendiren önemli bir açıklama yapmıştı. Şirket tarafından yapılan bu açıklamalarda, çok sayıda oyun projesinin arkasında olan ve hatta PlayStation özel oyunlarını bile geliştiren oyun stüdyosu "Japan Studio"nun kapatılacağı duyurulmuştu. Şimdiyse bu oyun stüdyosu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Sony, PlayStation'ın resmi internet sitesinin bir bölümünde, kendilerine ait olan oyun stüdyolarının isimlerini ve bu stüdyoların logolarını paylaşıyor. Saatler öncesine kadar Japan Studio'nun ismi ve logosu da bu internet sitesinde yer alıyordu. Ancak söz konusu sayfada bir güncelleme yapan Sony, Japan Studio'nun ismini de logosunu da kaldırdı. Bu da stüdyonun, artık tarihin tozlu raflarına gömüldüğünü gösteriyor.

Japan Studio ibaresinin kaldırıldığı sayfa

Japan Studio

Sony'nin Japan Studio isimli oyun stüdyosu, aslında şirket için çok önemli projeleri yönetmişti. Örneğin PlayStation 5'in ilk oyunlarından bir tanesi olarak lanse edilen Astro's Playroom'un arkasındaki ekip, Japan Studio'nun ta kendisiydi. Ayrıca Deracine, The Last Guardian, Freedom Wars, Gravity Rush ve Ape Escape gibi popüler oyunlar da Japan Studio tarafından geliştirilmişti.

PlayStation ekosisteminin en eski birinci taraf geliştiricilerinden bir tanesi olan Japan Studio, özellikle de son yıllarda iyi bir dönemden geçmiyordu. Şirketin geliştirdiği oyunlar satmıyor, bu da stüdyoda anlaşmazlıkların çıkmasına yol açıyordu. Bunun üzerine başlayan yaprak dökümüyle stüdyodaki en köklü isimlerin ayrılması, Japan Studio için kaçınılmaz olan sonu getirdi.

Kaynak : https://www.pushsquare.com/news/2021/07/japan_studio_has_officially_been_removed_from_sonys_website
18
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
5
2
1
0