Dünyanın En Çok Kullanılan Müzik Yayın Hizmeti Spotify Hakkında Bilinmeyenler

65
12
6
5
1
Bünyesinde milyonlarca şarkı ve podcast barındıran, dünyanın en çok kullanılan müzik yayın hizmeti Spotify, aylık ortalama 356 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. 158 milyondan fazla insanın ücretli üyelikle kullandığı Spotify hakkında pek bilinmeyen detayları paylaşıyoruz.

Aktif şekilde bilgisayar, mobil cihaz vb. kullanıp da Spotify’ın adını duymayan kalmış mıdır acaba? Spotify, günümüzde sadece müzik değil aynı zamanda podcast dinleme imkânı da sunan dünyanın en popüler müzik yayın hizmeti konumunda. Kendi müzik zevkinize göre çalma listeleri oluşturmayı, düzenlemeyi ve tüm dünyayla paylaşmayı sağlayan Spotify, gizemli algoritmalarıyla kişinin sevebileceği yepyeni müzikler sunuyor.

Korsan kavramına tamamen karşı olan Spotify, doğası gereği kullanıcıların korsana karşı çıkarak müzik dinleme fırsatı sunması yönüyle büyük takdir görüyor. Her gün her an elimizin altında olan Spotify hakkında pek bilinmeyenleri sizler için derledik.

Spotify 15 yaşında

spotify

Spotify’ın Amerikan şirketi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir İsveç şirketi olan Spotify, 2006 yılında İsveç’te Daniel Ek ve Martin Lorentzon adlı girişimciler tarafından kuruldu. 2006 yılında kurulmuş olmasına rağmen resmi olarak 7 Ekim 2008’de yayınlandı. Amerika’da 2011 yılında hizmet vermeye başladı. Dünya genelinde birçok genel merkezi olan Spotify’ın uluslararası genel merkezi İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alıyor.

Spotify yakında 170'ten fazla ülkede mevcut hale gelmeyi planlıyor

dünya

Spotify, 2020 yılında 79 ülkede mevcuttu. Spotify’ın hedefi 2021'in sonuna dek 170’ten fazla ülkede hizmet vermeye başlamak.

Tıpkı Instagram gibi Spotify’ın adı da iki kelimenin birleşimi

danielek

Spotify’ın kurucularından Daniel Ek’in açıklamasına göre aslında şirketin adı başta Spotify olmayacakmış. Şirketin diğer kurucusu Martin Lorentzon başka bir isim söylemiş ama Daniel Ek o kelimeyi yanlış duymuş. Daha sonra “spot” (tespit etmek) ve “identify” (tanımlamak) kelimelerinin birleşimi olarak Spotify adını seçmişler.

Tıpkı WhatsApp Web gibi Spotify Web de var

spotify web

Eğer cihazınızda uygulama şeklinde yoksa Spotify Web’i kullanmak da bir seçenek. https://open.spotify.com/ adresinden oturum açtıktan sonra tıpkı uygulamadaki gibi Spotify’ı kullanmaya başlıyorsunuz.

Spotify sadece sekiz yıldır Türkiye’de mevcut

türkiye

Resmi olarak 2008 yılında hizmet vermeye başlayan Spotify, Türkiye’ye 2013 yılının Eylül ayında geldi.

Spotify’da şarkı yayınlamak için ünlü olmaya gerek yok

rihanna

Bir sanatçının Spotify’a şarkı yüklemesi için şarkının önce Ditto’ya gönderilmesi gerekiyor. Dittomusic, çeşitli sanatçıların şarkılarını teyitleyen bir çevrim içi müzik dağıtım şirketi. Şarkı Ditto’ya yüklendiğinde web sitesi Spotify’ın parçayı kabul edeceği ya da reddedeceği dağıtım süreciyle ilgilenmeye başlıyor.

Spotify logosu Andreas Holmström tarafından tasarlandı

andreas

Spotify, önceden ton detayları daha farklı olan bir logoya sahipti ancak 2014 yılında logoda bir değişikliğe gidildi. Spotify şu anda göze hitap açısından daha basit ve düz bir logoya sahip.

Spotify’da kullanıcı adı değiştirilmiyor

kullanıcıadı

Spotify, çalma listelerini hesabınıza bağlayacak şekilde programlanmış durumda. Bir kez kullanıcı adı aldığınızda o kullanıcı adını değiştiremiyorsunuz. Bu durum Spotify’a Facebook hesabıyla kaydolanlar için de geçerli.

Spotify’dan indirilen şarkıları başka yere aktaramıyorsunuz

şifreleme

Spotify’da kullanıcıların indirdiği şarkılar özel bir kriptolama yöntemiyle korunuyor. Böylece şarkı dosyası uygulamanın içinde kalıyor ve ses dosyası şeklinde başka yere aktarılamaz hale geliyor.

Silinen Spotify hesabı geri alınabiliyor

silinen hesap

Spotify hesabı silindiğinde Spotify sistemi belirli bir süre boyunca hesabı erişilemez hale getiriyor. Silinen bir hesabı geri getirmek için Spotify müşteri desteğiyle iletişime geçmek gerekiyor. Kullanıcıların silinen Spotify hesaplarını kendi kendilerine geri alması mümkün değil.

Spotify’ın en büyük rakibi Apple Music

apple music

Aylık aktif kullanıcı sayısı 62,1 milyon olan Apple Music, Spotify’ın en büyük rakibi diyebiliriz. Birçok kullanıcı Apple Music’in ses kalitesinin Spotify’dan daha iyi olduğunu söylüyor.

Spotify’da en çok çalınan sanatçı Ed Sheeran

ed sheeran

Yayınlanmasının ardından birkaç ay içinde Ed Sheeran’ın Shape of You şarkısı 2,5 milyar çalınma sayısıyla rekor kırdı. Shape of You hala aylık ortalama bin 318 milyon çalma sayısıyla en fazla çalınan şarkılardan biri.

Spotify’a günde 60 binden fazla şarkı yükleniyor

spotify

Music Business Worldwide’ın verilerine göre neredeyse her saniye Spotify’a bir şarkı yükleniyor. Yani Spotify’a günde 60 bin kadar şarkı yükleniyor.

Spotify’ın kendi müzik ödülleri töreni var

spotify awards

Spotify, ilk kez 2020’nin Mart ayında Spotify Awards adlı müzik ödülleri törenini düzenledi. 2020’de düzenlenen ilk Spotify Awards’ta Bad Bunny “Yılın Spotify Sanatçısı” ve “En çok dinlenen erkek sanatçı” gibi kategorilerde birinci oldu. “En Fazla Takipçisi Olan Sanatçı” kategorisinde Banda MS, “En Çok Dinlenen Kadın Sanatçı” kategorisinde ise Karol G birinci olmuştu.

Spotify’da uyku zamanlayıcısı var

uyku zamanlayıcı

Spotify’ın uyku zamanlayıcısı özelliği tüm mobil versiyonlarda mevcut. Zamanlayıcı playback ekranında yer alıyor. Üç noktalı butona basıp uyku zamanlayıcı butonuna tıklıyorsunuz. Tıkladığınızda çalan şeyi beş dakika içinde ya da çalan şey bitene dek maksimum bir saate kadar durdurmayı seçebiliyorsunuz.

Kullanıcılar Spotify’da olmasa da kendi şarkılarını Spotify’a ekleyebiliyor

yerel

Spotify kendi şarkılarınızı direkt olarak sunucularına yüklemenize izin vermese de masa üstü Spotify kullanıcıları için bu anlamda bir kolaylık sağlanıyor. Spotify masa üstü uygulaması bilgisayarınızdaki yerel müzik dosyalarına otomatik olarak erişebiliyor. Bu dosyalar, uygulamadaki ‘yerel dosyalar sekmesi’nde bulunuyor.

Spotify VPN ile kullanılabiliyor

vpn

Spotify resmi olarak VPN’leri desteklemese de Spotify kullanırken VPN çalıştırabiliyorsunuz. VPN sayesinde sadece belirli bölgelerde sunulan müziklere erişebilirsiniz.

Spotify’da sesli kitaplar da var

Spotify’a “Audiobook” ya da “sesli kitap” yazınca hem İngilizce hem de Türkçe sesli kitaplar dinleyebilirsiniz. Aşk ve Gurur’dan tutun da Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan kitabına kadar çok çeşitli klasik eserleri bulabilirsiniz. Özellikle İngilizce dinleme pratiğini geliştirmek için çok faydalı olabilir.

Spotify çalma listelerini dosya haline getirmek mümkün

dosya

Çalma listeleri yaratmanın yanı sıra çalma listelerinizi dosyalar halinde organize etmek de mümkün. Özellikle hesabında birden fazla çalma listesi kayıtlı olan Spotify kullanıcıların sayfalarının daha düzenli olması için mantıklı bir özellik bu.

Spotify’ın sloganı: “Herkes için müzik”

herkes için müzik

Spotify’ın sloganı “Herkes için müzik”. Bu sloganın sebebi, Spotify’ın müzik kütüphanesinin herkesin müzik zevkine hitap edecek kadar geniş olduğuna dikkat çekmek.

Spotify kullanıcıları sansürsüz içerikleri filtreleyebiliyor

sansürsüz

Belirli şarkıların sansürlü versiyonlarını dinlemek istiyorsanız Spotify şarkıları filtrelemeye izin veriyor. Bunu yapmak için Spotify profilinizdeki “sansürsüz içerikleri gizle” (hide explicit content) özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

Spotify şarkılarını sürükleyip bırakarak paylaşmak mümkün

sürükle bırak

Spotify’ı masa üstünde kullananlar, şarkıları sürükleyip bırakarak herhangi bir mesajlaşma platformunda kolayca paylaşabiliyor. Bu şekilde şarkı ya da çalma listesi otomatik olarak tıklanabilir linklere dönüştürülüyor.

Masa üstü Spotify uygulamasının klavye kısayolları var

kısayol

Çalan şarkıyı durdurmak ya da çalmak için boşluk tuşuna basmanın yanı sıra müziği kontrol etmek için faydalı olan başka klavye kısayolları da var. Mesela Windows masa üstü kullanıcıları, son ve sonraki şarkılar arasında geçiş yapmak için CTRL + sol/sağ ok tuşları kullanılabiliyor. Ayrıca CTRL + aşağı/yukarı ok tuşlarıyla sesi ayarlamak mümkün. CTRL + R aynı şarkıyı tekrar çalmak için, CTRL + S karışık çalmak için kullanılıyor.

Spotify’ı kullanan erkeklerin oranı daha fazla

kadınerkek

Spotify’ın 29 Şubat 2020’de yayımladığı bir pazar araştırması raporuna göre, Spotify kullanıcılarının yüzde 56’sı erkek; yüzde 44’ü kadın. Ancak bu oran zamanla değişecek gibi görünüyor.

Kaynak: Tech25s, Facts

65
12
6
5
1
Emoji İle Tepki Ver
65
12
6
5
1