Denizlerin Diplerini Keşfetmeyi Sağlayacak Yeni 'Robot Denizkızı' Tanıtıldı

10
1
0
0
0
OceanOneK, deniz yüzeyinin 1 kilometre altına inebilen bir robot geliştirdi. Üreticileri tarafından bu robot, “sudaki avatarınız” olarak tanımlanıyor.

Denizleri incelemek için yapılan çalışmalar durmaksızın devam ediyor. Bu çalışmalarda kullanılmak üzere farklı ekipmanlar da geliştiriliyor. Bunlardan biri de Stanford Robotik Laboratuvarı’nda geliştirilen OceanOneK oldu. 

Bu ilgi çekici robot, deniz yüzeyinden bin metre derine dalabiliyor. İnsansı bir robot olan OceanOneK, robotu tıpkı bir insan gibi hareket edebiliyor. Ayrıca üzerinde de iki stereoskopik kamera ve kullanabileceğiniz kolları bulunuyor. 

“Sudaki Avatarınız”

oceanonek

Robotun gövdesinde suyun içinde hareket edebilmesini sağlayan iticiler bulunuyor olsa da, esas dahiyane olan yanı ise robotun dokunmatik kumanda ile kontrol edilebilmesi. Suyun dışında bulunan bir operatör, hareketli joystickleri kullanarak robotu hareket ettirebiliyor ve robotun kollarını kullanabiliyor. 

Robotun üzerinde bulunan iki kamera, üç boyutlu olarak görüntü sağlıyor. Operatör bu görüntüleri bir ekranı bölerek izleyebildiği gibi, görüntüleri birleştirerek 3 boyutlu gözlükle de izleyebilme şansına sahip oluyor.

Aracın otonom değil de operatör kontrolüyle çalıştırılıyor olmasının da bir nedeni bulunuyor. Geliştiricilerin amacı, insanların gidemediği derinliklerde bir insanın çevikliğinden ve kabiliyetlerinden faydalanabilmek. Geliştirici ekibin başı olan Oussama Khatib de bu yüzden robotu “Sudaki avatarınız” olarak tanımlıyor. 

Aslında bu robotun ilk prototipi 2016 yılında geliştirilmişti ancak çok daha sığ seviyelerde kullanılabilen ve daha ilkel bir robottu. Robotun kollarının ve parmaklarının çevikliği de arttırıldı. Ekibin esas mücadele ettiği şey ise derin denizlerden gelen basınç oldu. Zira robot ilk prototipten 10 kat daha derine dalacaktı. Bu seviyede robotun üstündeki basınç, açık hava basıncının 100 katı oluyor. Robotun kolları içinde elektronik devreler bulunuyor. Bu devreler, basınçtan korunması için özel bir yağın içerisine yerleştirildi.

Kaynak : https://www.cnet.com/science/swimming-with-a-robot-mermaid-up-close-with-oceanonek-stanford-university/
10
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
1
0
0
0