"Uzaylılar mı Geldi?" Korkusu Bitiyor: Yeni Starlink Uyduları Çıplak Gözle Görülemeyecek

10
6
3
2
2
SpaceX, yeni nesil Starlink 2.0 uydularının çıplak gözle görülememesini sağlayacak yeni teknolojisini duyurdu. Şirketin getireceği yenilikler arasında uydulara yansıtıcı film takmak da yer aldı.

SpaceX’in dünya çapında yüksek hızlı internet sunmak üzere yürütmekte olduğu projesi Starlink, artık binlerce uydusuyla her gün Dünya’nın farklı bölgelerinde haberlerin başlıklarına taşınıyor. Starlink’i haber başlıklarına taşıyan şey ise onlarca Starlink uydusunun bir zincir şeklinde gökyüzünden geçişi ve bunun çıplak gözle bile görülebilmesi oluyor.

Şu anda alçak yörüngemizde toplamda 2.500’ü aşkın Starlink uydusu bulunurken, bunların bazıları geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de görülmüştü. Starlink uydularının gökyüzünde gözükmesiyse ilk günlerden beri tartışılan bir konuydu. Bugün SpaceX’ten gökyüzünde Starlink görmek istemeyenleri tatmin edecek bir açıklama geldi.

Starlink uyduları, daha az görünür olacak:

starlink

SpaceX, üzerinde çalışmakta olduğu yeni nesil Starlink 2.0 uydularının gökyüzünde çıplak gözle görülememesini sağlayacak özelliklere sahip olacağını duyurdu. Starlink uydularının şu anda özellikle gün batımından birkaç saat sonra net bir şekilde görülebildiğini paylaşan şirket, uydulara ekleyeceği yenilikleri açıkladı.

Daha önce uydulara bir vizör eklemeyi düşünen fakat bu yolun pek de olumlu olmadığını tespit eden şirket, yeni yöntemin uydulara camlarda görüğümüze benzer şekilde yansıtıcı film yerleştirilmesi olacağını paylaştı. Böylece uydular, yansıyan Güneş ışığının çoğunu dağıtacak ve ışık Dünya’ya daha az yansıtacak. Yeni Starlink uydularının görünürlüğü, şu anda yörüngede olanlara göre 10 kattan daha fazla azalacak.

Alınacak tek önlem bununla da sınırlı olmayacak. Şirket, yeni nesil Starlink 2.0 uydularını düşük yansıma sağlayan siyah renge boyayacak. Ayrıca Starlink 2.0 uydularının güneş panelleri, günün belirli saatlerinde farklı yönlere çevrilecek ve Dünya’ya yansıyan ışığın azaltılması sağlanacak. Tabii bunun SpaceX’e de bir maliyeti olacak. Şirket, bu manevra nedeniyle uydularında %25’lik güç kaybına uğrayacak.

Kaynak : https://interestingengineering.com/innovation/spacex-starlink-satellites-invisible-naked-eye
10
6
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
10
6
3
2
2