James Webb Uzay Teleskobu, "Araba Tekeri Galaksisi"nin Fotoğrafını Paylaştı

35
2
0
0
0
NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, Araba Tekeri Galaksisi'nin yeni fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflar sayesinde galaksi hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilmek mümkün olacak.

1941 yılında İsviçreli astronom Fritz Zwicky, 150 bin ışık yılı çapında bir galaksiyi keşfetti. Bu normalden daha kaotik yapıyı açıklanması gereken gizemlerden biri olarak gören Zwicky, galaksiye Araba Tekeri Galaksisi (The Cartwheel Galaxy) adını verdi. 

Cartwheel Galaksisi, gezegenimizden yaklaşık olarak 500 milyon ışık yılı mesafede bulunuyor. Bu ilginç gök cisminin ismi ise iki spiral galaksinin çarpışmasından doğan ve bir at arabasının tekerleğini andıran şeklinden geliyor. Aslında sistemin parçası olan bir de küçük bir galaksi var ancak o galaksi bu görsellerde yer almıyor. 

Araba Tekeri Galaksisi'nin üzerindeki sır perdesi aralanıyor

cartwheel galaxy

Görselin tam haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İki buçuk tane dev galaksi çarpıştığında uzaya bol miktarda materyal salınıyor, ayrıca ortaya çıkan galaksi de yapısal anlamda radikal değişikliklerden geçiyor. Şimdiye kadar gözlem gücümüz daha kısıtlı olduğu için bu galaksi hakkında çok fazla bilgi edinemiyorduk.

Bildiklerimiz merkezde küçük ve tek renk gözüken bir spiral galaksi ve onun etrafında da rengarenk dallardan görülen ikinci bir katman olduğuydu. Bu yüzden galaksi bir halka galaksi olarak tanımlanıyordu. 

araba tekeri galaksisi

Görselin tam haline buraya tıklayarak ulaşablirsiniz.

Aynı galaksinin iki farklı fotoğrafı paylaşıldı. Bu durumun nedeni ise görsellerin iki farklı enstürmanla çekilmiş olması. NIRCam'dan gelen görüntü ağırlıkla mavi, turuncu ve sarı renklerden oluşurken, MIRI adlı kızılötesi spektrumda çalışan görüntüleme aracı ise kırmızı ağırlıklı bir görsel oluşturdu. 

Yukarıdaki görüntünün sol tarafında yer alan kısım Hubble UzayTeleskobu'yla, sağ tarafında yer alan kısım ise James Webb Uzay Teleskobu'yla çekilmiştir.

James Webb Uzay Teleskobu'ndan gelen görüntüler, gök cisminin henüz geçiş evresinde olduğunu gösteriyor. Bilim insanlarına göre başta birbirinden ayrı sarmal galaksilerin birleşimiyle oluşan yapının şu anki durumu, bize Araba Tekeri Galaksisi'nin geçmişi ve geleceği hakkında da bilgiler veriyor. 

Kaynak : https://www.nasa.gov/feature/goddard/2022/webb-captures-stellar-gymnastics-in-the-cartwheel-galaxy/
35
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
35
2
0
0
0