• Anasayfa
  • Bilim
  • Stonehenge'deki Devasa Taşların Kaynağı Keşfedildi

Bir Gizem Daha Çözüldü: Stonehenge'deki Devasa Taşların Kaynağı Keşfedildi

64
9
5
3
2
Stonehenge'den taş örneklerini inceleyen bilim insanları, devasa taşların nereden geldiğini ortaya çıkardı. Buna göre Stonehenge'i inşa eden insanları, taşları 25 kilometre uzaklıktaki bir tepeden taşımış.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, tarihin en gizemli yapıtlarından olan Stonehenge ile ilgili önemli bir gizemi çözmeyi başardılar. Bilim insanları, binlerce yıldır ayakta duran yapının inşasında kullanılan yöntemi hala çözememiş olsalar da en azından artık taşların nereden taşınmış olduğuna dair elimizde bir yanıt bulunuyor.

40 yılı aşkın bir süre önce, Stonehenge’deki koruma çalışmaları sonrasında ABD’ye götürülen bir taş örneğinin 2018’de yeniden İngiltere’ye getirilerek Brighton Üniversitesi’ne bağışlanmasıyla başlayan araştırmalar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan yapıdaki tonlarca ağırlığa sahip taşların kaynağını ortaya çıkardı.

stonehenge

Araştırma sonuçlarına göre Stonehenge’i oluşturan tek parçalık 52 sarsen taşından 2 tanesi hariç hepsi, Stonehenge'e 25 kilometre mesafedeki West Wood adlı alandan anıta taşınmış. Bilim insanları, söz konusu taş örneği ile 25 kilometre uzaklıktaki Marlborough tepesindeki kumtaşı örneklerini karşılaştırdıklarında başarıyla eşleştiklerini ortaya koydu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan jeomorfolog David Nash, Sarsen taşları Stonehenge’in ikonik dış dairesini ve merkezini oluşturur. Taşların büyüklüğünü düşünürsek ya sürüklenmiş ya da silindirlerle taşınmış olmalılar. Şimdilik bir rota oluşturamıyoruz ancak en azından bir başlangıç ve bitiş noktamız var.” dedi.

64
9
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
64
9
5
3
2