THK Başkanı, Hangarlarda Yatan Yangın Söndürme Uçaklarının Kullanılabilmesi İçin Gerekli Bakımın Maliyetini Açıkladı

297
17
8
7
7
Türk Hava Kurumu Başkanı Cenap Aşçı, Türk Hava Kurumu'na ait yangın söndürme uçakları ile ilgili konuştu. Aşçı tarafından yapılan açıklamalara söz konusu uçakların bakim maliyeti 4 milyon dolardı.

Türkiye'nin ciğerleri yanarken yaptığı açıklamalarla gündeme oturan oturan Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, yine gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Türk Hava Kurumu bünyesindeki yangın söndürme uçaklarının bakım onarım maliyetlerinin 4 milyon dolar civarında olduğunu açıklayan Aşçı, bakımların yapılma sorumluluğunun Türk Hava Kurumu'nda olduğunu söyledi.

Aşçı'nın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

Sivil havacılık otoriteleri yapılması gereken bakımlar yapılmadığı için uçabilir halde değiller. Dolayısıyla uçaklar hangarda çalışabilir halde tutulmuyor. Biz elimizdeki ekiple bu uçakların günlük bakımını yapıyoruz. Esasen biz ihale kanununa göre hizmet veren kurum konumundayız.

Bakım yapma sorumluluğu Türk Hava Kurumu'nun kendisindedir. Ben Türk Hava Kurumu kayyım heyeti başkanıyım. Burada yönetim krizi oluşmuş, finansal kriz oluşunca 2019 yılında yönetim el çektirildi, biz 3 kişilik bir kayyım heyeti olarak buraya atandık, finansal krizi çözelim diye. Kurumun şirketlerinin 1 buçuk milyar lira bankalara borcu var. Bu uçaklara bakım yapılması için öngörülen bakım maliyetleri 4 milyon dolar. 4 milyon dolar finansmanı ben sağlayacağım, bu uçaklar ihalelere girecek ancak o zaman kullanabilirim. Bizim uçaklarımızın motor tipleri itibariyle artık şartları sağlamıyoruz, bu uçaklar 2020 yılından itibaren kullanılmıyor.

Rus yangın söndürme uçağı

An itibarıyla Türkiye, yetersiz kalan yangın söndürme uçaklarının açığını, diğer ülkelerden sağlamaya çalışıyor. Bu bağlamda uçak kiralamak zorunda kaldığımız ülkelerden bir tanesi de Rusya. Açılan ihale sonucunda Rusya'dan kiralanan ve 31 Ekim'e kadar Türkiye'de görev alacak 3 adet yangın söndürme uçağına kira bedeli olarak tam 203 milyon TL ödeme yapılacak. 

Kaynak : https://t24.com.tr/video/turk-hava-kurumu-kayyim-heyeti-baskani-bakim-yapma-sorumlulugu-turk-hava-kurumu-nun-kendisinde-ongorulen-bakim-maliyeti-4-milyon-dolar,40553
297
17
8
7
7
Emoji İle Tepki Ver
297
17
8
7
7