Bilinen En Eski Cerrahi 'Uzuv Kesme' Operasyonu Keşfedildi: Tam 31 Bin Yıl Önce, Taş Aletlerle…

8
5
0
0
0
Bilim insanları, Endonezya'daki bir mağarada 31 bin yıllık iskelete rastladı. Üstelik iskelette yapılan incelemeler, bu kişinin ampütasyon işlemine tabi tutulduğunu dahi gösterdi.

Bir insanın çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı uzvunun alındığı ampütasyon işlemi, yeni bir keşfe göre bundan on binlerce yıl öncesinde dahi uygulanıyordu. Endonezya’da bir mağarada kazı yapan arkeologlar, genç bir insana ait olduğu belirlenen iskelette büyük bir keşfe imza attı.

Arkeologlar, genç bir insanın iskeletinde bacağa ampütasyon uygulandığına dair bulgulara rastladı. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre gence yapılan ampütasyon, henüz çocukluk dönemindeyken yapılmıştı. İşin en ilgi çeken yanı, iskeletin 31 bin yıllık olmasıydı.

Çocuk, ampütasyondan sonra birkaç yıl daha hayatta kaldı:

ampütasyon

Bilim insanları, iskelet üzerinde yaptıkları incelemede bacak kemiğinde büyüme ve iyileşme izlerine rastladı. Bu izler, gencin ampütasyon sonrasında iyileştiğini ve altı ila dokuz yıl daha yaşadığını gösterdi. Fakat onlu yaşlarının sonunda ya da yirmili yaşlarının başında hayatını kaybetmiş olduğu görüldü.

ampütasyon

Peki bu çocuğun şiddet yerine ampütasyon işlemine tabi tutulduğu nasıl öğrenildi? Bilim insanları, bu sorunun cevabını kesin olarak alamazken, çocuğun iskeleti bu konuda büyük ipuçları barındırıyor. Zira kendisi bir iyileşme süreci göstermiş, bu süreçte de gence sahip çıkıldığına dair işaretlere rastlanmıştı. Dolayısıyla gencin bacağını kaybetmesi, bir ceza ya da ritüelden ziyade bir ameliyat olarak görüldü.

Yeni keşif, 31 bin yıl öncesine dair merakı da daha çok artırdı. Bilim insanları, o dönemde ne tür taş cerrahi aletlerin kullanılmış olabileceğini araştırmaya başladı. 

Kaynak : https://www.npr.org/2022/09/07/1121535411/31000-year-old-skeleton-amputation-surgery
8
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
0
0
0