Gizlilik Odaklı Tarayıcı Tor Browser'ın 9.0 Sürümü Yayınlandı

31
3
2
0
0
İhtiyaç duyduğunuz tüm yama yeniden yapılandırma ve araç güncellemelerine ek olarak Tor Browser'ın daha iyi çalışmasını sağlamak için büyük geliştirmeler yapıldı.

Öncelikle belirtelim ki ülkemizdeki yasaktan dolayı Tor Browser'ın resmi sitesine bağlanabilmek için VPN kullanmanız gerekiyor. Tor Browser 9.0 şimdi Tor Browser indirme sayfasından ve aynı zamanda dağıtım dizinininden edinilebiliyor. Bu sürüm, Firefox için önemli güvenlik güncellemelerine sahiptir. Tor Browser 9.0, Firefox 68 ESR'ye dayanan ilk kararlı sürümdür ve diğer bileşenlerde de bazı güncellemeler içerir (masaüstü sürümleri için Tor'dan 0.4.1.6'ya ve OpenSSL'den 1.1.1d'ye ve Android için Tor'dan 0.4.1.5'e kadar).

Tor'un sağladığı çevrimiçi gizlilik ve özgürlüğün tadını çıkarabilmeniz için ekip, son birkaç yıldır Tor Browser 8.0'da ilk göze çarpan UX ve yerelleştirme çabalarını artırmaya devam ediyordu. Tor Browser 9.0'da daha şık entegrasyon ve ek yerelleştirme desteği ile bu çabanın sonuçları daha üst seviyeye çıktı.

Soğan Butonu Kaldırıldı

soğan butonu kaldırıldı

Tor'u kullanma deneyiminizin tarayıcıya tam olarak entegre olması için Tor'un kullanımı daha 'sezgisel' hale getirildi. Bu nedenle, araç çubuğundaki soğan düğmesini kullanmak yerine, yolunuzu Tor ağı üzerinden görebilir ve URL çubuğundaki [i] öğesinden Tor ağı üzerinden size Tor Circuit (Dolaşma) göstermesini isteyebilirsiniz.

Yeni Kimlik Düğmesi Geldi

yeni kimlik düğmesi geldi

Yeni bir kimlik istemek için soğan düğmesine tıklamak yerine, bu önemli özelliğe araç çubuğundaki kendi düğmesini kullanarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca, araç çubuğundaki [=] menüsünden bir Yeni Kimlik ve Yeni Bir Dolaşma talep edebilirsiniz.

Torbutton ve Tor Launcher Entegrasyonu

Her iki uzantı da artık Tor Browser'a sıkı bir şekilde entegre edildiğine göre, artık about:addons sayfasında bulunmayacak.

Köprü ve proxy yapılandırma iletişim kutuları yeniden tasarladı ve doğrudan tarayıcının tercih ayarlarına dahil edildi. Soğan düğmesinin arkasında bir alt menü olmaktansa, Tor Network Ayarlarına about:preferences#tor kısmından ulaşabiliyorsunuz. Tor'un engellendiği yerlerde sansürü atlamak için köprü kurma özelliği de dahil olmak üzere birçok ayar bulunuyor.

Letterbox Penceresi

Tor Browser, varsayılan modda, parmak izi alınmasını önlemek için 200x100 piksel boyutlarında bir içerik penceresiyle başlıyor. Tor Browser 9, Mozilla tarafından geliştirilen ve bu yılın başlarında sunulan Letterboxing adı verilen sistem ile birlikte geliyor. Bir tarayıcı penceresine, beyaz kenar boşlukları ekleyerek çalışıyor, böylece pencerenin kullanıcılar tarafından istenen boyuta yakın olması sağlanıyor.

Daha İyi Yerelleştirme Desteği

tor browser

Ekip "Dünyadaki tüm insanların bizim yazılımımızı kullanabilmesini istiyorsak onların dilini konuşmasını sağlamalıyız" diyor. 8.0'dan beri, Tor Browser 25 dilde kullanıma sunuldu ve Tor Browser 8.5'te 5 yer daha eklendi. Bugün ise iki ek dile destek ekleniyor: Makedonca (mk) ve Romence (ro). Böylece desteklenen dillerin sayısını 32'ye çıkarılmış oldu.

Bilinen Sorun

Tor Browser sürümleri hazırlanırken, derlemenin kopyalanabilir olduğunu doğrulandı. Ekip, iki eşleşen yapı​ elde etmeyi başarırken, bazı durumlarda yapıların farklı olduğunu bulundu ( Linux i686 ve macOS paketlerinde). Bu sorunun nedenini düzeltmek için hala araştırmalar devam ediyor.

Geri bildirim verin

Ekip "Bir hata bulursanız veya bu sürümü nasıl geliştirebileceğimize dair bir öneriniz varsa, lütfen bize bildirin. Tor'daki ekiplerin tümüne ve bu yayına katkıda bulunan birçok gönüllülere teşekkürler" dedi.

Kaynak : https://blog.torproject.org/new-release-tor-browser-90
31
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
31
3
2
0
0