Toyota, Hasar Onarımını Kolaylaştıracak "Kaplama Gibi Sökülebilen" Boya Geliştiriyor

9
1
1
0
0
Japonya otomotiv ve teknoloji devi Toyota, aynı kaplama yaptığınızdaki gibi sökülebilen bir boya türü geliştiriyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinde keşfedilen yeni bir patent doğrultusunda Japonya menşeli otomotiv firması Toyota’nın yeni bir boya türü geliştirdiği öğrenildi. Geliştirilen bu boya türü, hali hazırda sahip olduğumuz araç kaplamalarına bir hayli benziyor.

Toyota, aynı kaplama gibi kolayca sökülebilen ve araçla dahili olarak gelen bir boya türü geliştiriyor. Gelin detaylarına hep birlikte bir göz atalım.

Toyota'nın bu yeni fikriyle boya hasarını onarmak daha kolay hale gelebilir

Bu patent belgesine göre bir arabanın dış boya tabakası basitçe soyularak çıkarılabilir hale getirilebilecek ve çiziklerin oluştuğu yerde yeni bir boya tabakası bırakılacak. Bu, özellikle Toyota Tundra veya Land Cruiser gibi arazi araçları için çok faydalı olabilir.

Patent, ilk birkaç kat boya için mevcut uygulamayı takip eden bir boyama tekniğini detaylandırıyor: Önce bir astar uygulanıyor, ardından ilk kat olarak arabanın ana renginde bir boya tabakası uygulanıyor. Ancak boyama işlemi bu noktadan itibaren farklılık gösteriyor çünkü bir sonraki boya tabakası mevcut son kat uygulamasından farklı.

Vinil kaplamasına çok benzeyen bu boya tabakası, temel renk katmanını kolayca sıyıracak kadar esnek bir materyale sahip. Aynı profesyonel bir şekilde uygulanmış bir vinil kaplama gibi, soyulabilir katman kusursuz bir görünüm için aracın gövde panellerinin kenarlarını sarıyor.

Bu teknik aynı zamanda ilk renkli kaplamanın üzerine şeffaf bir katın uygulanmasına, ardından her biri kendi şeffaf kaplamasına sahip olabilecek bir soyulabilir renkli boya katmanının (veya birden çok katmanının) uygulanmasına izin veriyor. Siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://carbuzz.com/news/future-toyotas-may-be-wrapped-in-peelable-paint-in-the-factory
9
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
1
0
0