5G'den Umudu Kestik Galiba: Turkcell, 2029'a Kadar '2G' Sunmaya Devam Etmek İçin 141,6 Milyon Euro Verdi!

72
13
4
3
2
Turkcell, 2G bağlantı hizmeti vermeye devam etmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile anlaşma yaptı. Şirket, 141,6 milyon euro karşılığında 2029 yılına kadar 2G bağlantı hizmeti sunabilmek için lisansını uzattı. İşte bu çok gerekli(!) anlaşmanın detayları...

Türkiye'nin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden dikkat çeken bir açıklama yaptı. Şirket, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yeni bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşma, GSM (2G) İmtiyaz Sözleşmesi'nin süresinin uzatılmasıyla ilgiliydi.

Turkcell tarafından yapılan açıklamalarda, anlaşma uzatma bedelinin 141,6 milyon euro olduğu ifade edildi. Marka, bu anlaşma ile 2029 yılına kadar müşterilerine 2G bağlantı sunabilecek. Turkcell, bu anlaşmayı ilk kez 1998 yılında 25 yıllığına imzalamıştı. Şimdiyse bu süre 6 yıl daha uzatılmış oldu.

Turkcell'in KAP'taki açıklaması şöyle

Turkcell

Şirketimizin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzaladığı ve 27 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olan GSM (2G) İmtiyaz Sözleşmesi'nin süresinin uzatılmasına ilişkin olarak yasal süresi içinde Şirketimizce yapılan başvuru üzerine BTK, "GSM İmtiyaz Sözleşmeleri ve GSM 1800 İmtiyaz Sözleşmesinin Süre Uzatım Koşullarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar" çerçevesinde GSM İmtiyaz Sözleşmesinin süresinin 30 Nisan 2029 tarihine kadar uzatılmasına ve 900 MHz bandında Turkcell'e tahsisli frekansların kullanımına devam edilmesine karar verildiğini Şirketimize yazılı olarak bildirmiştir. İlgili usul ve esaslar çerçevesinde, süre uzatım bedeli 120 milyon Avro (+ 21,6 milyon Avro KDV) olarak belirlenmiştir. Söz konusu süre uzatım bedelinin peşinatına ve KDV'nin tamamına tekabül eden toplam 81,6 milyon Avro karşılığı 1,7 milyar TL tutarındaki ödeme bugün peşin olarak gerçekleştirilmiş olup, kalan bedel 31,1 milyon Avro tutarında iki eşit taksitle (30 Nisan 2024 ve 30 Nisan 2025 tarihlerinde olmak üzere) 2 yıl içinde ödenecektir. Ödemeyi takiben yasal onay süreçlerinin tamamlanması ve GSM İmtiyaz Sözleşmesi'nin süresinin uzatılması kapsamında tadil sözleşmelerinin imzalanması öngörülmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler önümüzdeki dönemlerde kamuyla paylaşılacaktır.

Peki bunun Türkçesi nedir?

Turkcell

Az önce de belirttiğimiz gibi Turkcell, bu hamle ile Türkiye'de 2029 yılına kadar müşterilerine 2G bağlantı desteği sunacak. Yani 4G veya 3G'nin bulunmadığı yerlerde, diğer operatörlerden benzer bir hamle gelmez ise kullanılabilecek tek operatör Turkcell olacak. Peki böyle bir şeye gerçekten gerek var mıydı?

5G'nin yaygınlaşmaya devam ettiği, 6G'nin ilk meyvelerinin ortaya çıktığı bir dönemde 2G için milyarlarca TL'lik bir anlaşma imzalamak ziyadeysiyle tuhaf. Öyle ki dünya genelinde pek çok telekomünikasyon şirketi, artık 2G için lisans almıyor. Neticede ülkeler büyük bir hızla 5G'ye geçiş yapıyor. Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler ise 2030'lu yıllarda 6G'ye geçiş yapmış olacak. Tüm bunlar yaşanırken biz 2G'yi konuşuyoruz.

Geçmişte, 2G'nin 2026 yılında kapanacağı söylenmişti...

2G ne zaman yok olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Ömer Fatih Sayan, 2016 yılında yaptığı bir açıklamada 2026'da 2G, 2029'da ise 3G kullanımının sonlandırılacağını açıklamıştı. Yani o dönemlerde yapılan açıklamaya göre Türkiye, birkaç yıl sonra 2G'den tamamen kurtulacaktı. Ancak geldiğimiz son nokta, bunun gerçekleşmeyeceğini ortaya koyuyor. Bugün geldiğimiz noktada ise hala Türkiye'deki mobil operatörlerin özellikle de doğal afet olaylarında bizleri nasıl yarı yolda bıraktıklarını gördük.

Merak edenlere: Türkiye 5G kapsama haritası şöyle

Türkiye 5G kapsama haritası

  • NOT: Turkcell'in yenileme kararı aldığı sözleşme, Vodafone için 2023, Türk Telekom için 2026 yılında sona erecek. Bu iki şirket, henüz konuyla ilgili herhangi bir girişimde bulunmadı.
72
13
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
72
13
4
3
2