Türkiye, 3 Boyutlu Baskı Pazarında Ne Durumda?

31
10
6
4
1
Geleceği şekillendirecek ve insanların tüketim anlayışında değişimler yaratacağı düşünülen üç boyutlu yazıcı teknolojisine dair Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından bir rapor hazırlandı ve raporda Türkiye’de bu pazarın büyüklüğünün 2023’e kadar 49,1 milyon dolara ulaşacağı tahmin edildiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan “Üretimde Paradigma Değişikliği, Artırımsal Üretim, Üç Boyutlu Yazıcılar” raporu yayınlandı. Rapora göre küresel bazda 2017 yılında 22,5 milyon dolar olan 3 boyutlu baskı pazarının büyüklüğü 2023’te 49,1 milyon dolara ulaşacak.

Üç boyutlu baskı pazarının liderleri ve Türkiye

Geleneksel yöntemlerle üretmesi imkânsız olan ya da imalatı oldukça zor olan parça ve ürünlerin üretildiği üç boyutlu baskı uygulamalarının lider ülkeleri arasında Almanya, Güney Kore, Çin ve ABD bulunuyor.

üç boyutlu yazıcı

Yayınlanan rapora göre Türkiye'de bu pazarın büyüklüğü 2017 yılında 5,4 milyar dolarken 2023 yılında 22,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Ülkemizin bu pazardaki konumuna bakıldığındaysa dünya geneline göre daha yavaş ancak istikrarlı bir büyüme gösterdiği vurgulanıyor. 2017 yılı itibariyle ülkemizde 467 adet endüstriyel üç boyutlu yazıcı bulunuyor ve bunlar dünyadaki yazıcıların %1,3’lük kısmına denk geliyor.

En yaygın kullanım alanları

Üç boyutlu yazıcı teknolojisine ülkemizdeki bakışla dünya genelindeki bakış arasında temel farklılıklar bulunuyor. Bu teknoloji, ülkemizde en yaygın olarak prototip üretiminde kullanılırken dünya genelinde ürünlerin direkt olarak imalatına yönelik bir kullanım bulunuyor.

Ülkemizdeki üç boyutlu baskı teknolojisi uygulamalarına genel olarak bakıldığında bu teknoloji için daha kapsamlı bir politika rehberliğine ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor ve bu teknolojiye yönelik farkındalığın artırılmasıyla birlikte teknolojinin kullanımının yaygınlaştırılması tavsiye ediliyor.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-3-boyutlu-baski-pazari-2023te-49-milyon-dolar-buyukluge-ulasacak-/1558425
31
10
6
4
1
Emoji İle Tepki Ver
31
10
6
4
1