Bir Tarlada Türkiye’nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Doğalgaz Bulundu

186
76
31
16
12
Doğalgaz ve petrolde dışa bağımlı ülkelerden biri olan Türkiye, güzel haberi Trakya’dan aldı. İki yabancı şirketin yaptığı çalışmalar neticesinde Tekirdağ’daki bir tarlada, Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar doğalgaz rezervi tespit edildi.

Norveç merkezli Equinor ve Kanada merkezli Valeura firmalarının Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü çalışmalarda 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildi. Bir köylünün tarlasında bulunan rezervin, Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu belirtildi. Raporlara göre, Türkiye'nin yıllık gaz ihtiyacı 50 milyar metreküp dolaylarında. 

Doğalgaz rezervinin keşfedilmesinin ardından büyük bir heyecan yaşayan bölge halkı, arazilerin büyük oranda değerleneceğini umuyor. Nitekim keşif sonrası bölgedeki arazilerin fiyatlarında yüzde 40 oranında bir artış yaşandı.

tekirdağ doğalgaz

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Muratlı ilçesine bağlı Yukarısırt Köyü Muhtarı Şerif Yıldırım, "Burada çalışanlardan çok büyük bir doğalgaz rezervi bulunduğunu duyduk. Ülkemiz için hayırlı olsun. Bu alanda 5 kilometre içinde 5 tane ocak açtılar. Araştırmalar devam ederken en fazla gazın bizim köyümüzde çıkması sevindirici” dedi.

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde doğalgaz rezervi bulunan tarla:

doğalgaz

Tarlasında 286 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunan Mehmet Özkan ise “40 dönümlük arazim içinde doğalgaz çıktı. Tarlamızın değeri arttı. Ben tarlamı şirkete kiralık olarak veriyorum. Benim diğer arazilerimde de doğalgaz çıktığını söylediler. Arazilerimde doğalgaz çıkması mutluluk verici” ifadelerini kullandı. 

İki yabancı firmanın Muratlı ilçesine bağlı Yeşilsırt, Yukarısırt ve Karacakılavuz köylerinde yaptıkları keşif çalışmaları, bölgedeki arazi fiyatlarını da etkiledi. Tarlalarında doğalgaz çıkacağını düşünen bazı vatandaşlar arazileri değer kazandığı için tarlalarını satmıyorlar. Bölge halkı şimdi, devam eden keşif çalışmalarından gelecek yeni müjdeleri bekliyor. 

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201911201040661833-tarlasinda-286-milyar-metrekupluk-dogalgaz-bulundu-turkiyenin-5-yillik-ihtiyacini-karsiliyor/
186
76
31
16
12
Emoji İle Tepki Ver
186
76
31
16
12