• Anasayfa
  • Yaşam
  • Türkiye'nin Endişe Veren Yangın Zaafiyetleri Açıklandı

Türkiye'nin Orman Yangınları Konusundaki Endişe Veren Zayıf Noktaları Açıklandı

48
13
2
1
1
Türkiye, son günlerde onlarca yangınla mücadele etmekte bazı bölgelerde bu yangınlar halen devam etmekte. Yeni gerçekleştirilen bir analiz de bu yangınlara sebep olabilecek zayıf noktaları ortaya koydu.

Son günlerde ülkemizin 31 ilinde yaşanan yangınlar herkesi derinden sarsmış durumda ve bakanlığın açıkalmasına göre bunların 5'i henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Hâl böyle iken birçok kişinin aklında bu yangınlara neden olabilecek zaafiyetlerin neler olduğu sorusu bulunuyor. climatechangepost.com'da yer alan ve farklı araştırmaları kaynak olarak kullanıldığı bir analiz, bu sorunun cevabını verebilecek nitelikte bilgiler sunuyor.

2005, 2007 ve 2009 yıllarında gerçekleştirilmiş dört farklı araştırmayı referans alan ve Türkiye’nin orman yangını konusundaki zaafiyetlerini ortaya koyan analizde ilgi çeken maddeler yer alıyor.

Türkiye'nin orman yangını zaafiyetleri:

türkiye yangın

  • Akdeniz'de orman yangını tehlikesinin, yangın mevsiminin uzunluğunun ve yangın sıklığının ve şiddetinin artması oldukça muhtemel.
  • Kuru hava ve ölü biyokütle birikimi ile hasarlı ekosistem, orman yangını riskini artırıyor ve artan iklim değişkenliği orman yangını riskini artıracak.
  • Ek olarak, orman yangınlarının istilacı türlerin yayılmasını desteklemesi ve bunun da daha sık ve daha yoğun orman yangınlarına neden olması beklenmektedir.
  • 1961-1990 yıllarına kıyasla 2030-2060 yıllarındaki orman yangını risk öngürüleri, Türkiye'nin en çok etkilenecek bölgeler arasında olduğunu göstermektedir.
  • Akdeniz bölgesinin çoğunda 2 ila 6 haftalık ek yangın riski olacaktır. Maksimum artış, en az bir ay daha yangın riskinin beklendiği İç Anadolu da dâhil olmak üzere iç kesimlerde olacaktır. Bu artışın önemli bir kısmı aslında yangın için aşırı bir risk teşkil etmektedir.
  • Ülkenin kuzeyindeki ormanlarda ve ılıman iklimin hâkim olduğu ormanlarda beklenen durumun aksine, subtropikal iklimin hâkim olduğu ormanlardaki yangınların hem sıklığı hem de yoğunluğu, ilk artış fazından sonra, yağışlar yangınları körükleyecek otların azalmasını sağlayacak kadar düştüğünde nihayet azalacaktır.

Kaynak : https://www.climatechangepost.com/turkey/forest-fires/
48
13
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
48
13
2
1
1