• Anasayfa
  • Yaşam
  • “Türkiye’de Remdesivir'li İlaçlar Karaborsada Satılıyor"

“Türkiye’de Remdesivir İçerdiği İddia Edilen İlaçların Karaborsada Satıldığı Bilgisini Aldık”

20
4
3
1
1
Gilead Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemize, Remdesivir içerdiği iddia edilen bazı ilaçlar yasa dışı yollarla giriş yapmış durumda ve bu ilaçlar karaborsada satılıyor.

ABD merkezli bir biyofarmasötik şirketi olan Gilead’in Türkiye ofisi, COVID-19’un tedavisinde de kullanılan Remdesivir adlı ilaç ile ilgili son derece önemli ve tedirgin edici açıklamalarda bulundu. Gilead Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Remdesivir, Türkiye’de karaborsaya düşmüş durumda.

“Ülkemizde Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde başka bir tedariki bulunmamaktadır.” ifadelerini kullanan Gilead Türkiye, konuyla ilgili yayınladığı yazılı açıklamada, “Son dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Bu ürünlerin Veklury ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve de kullanılmaları tehlikeli olabilir.” ifadelerine yer verdi.

"Veklury, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca henüz ruhsatlandırılmadı"

remdesivir

Türkiye’ye yasa dışı yollardan içinde Remdesivir bulunduğu iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünlerin girdiği ve karaborsada satıldığı yönünde bilgi aldıklarını dile getiren Gilead Türkiye, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“COVID-19’un tedavisi için Gilead tarafından geliştirilen etkililiği kanıtlanmış ve onaylanmış ilk ve tek antiviral molekül olan Remdesivir’in orijinal ticari marka ismi Veklury’dir. Veklury, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Tayvan, Singapur, BAE, İsrail, Hong Kong ve Hindistan gibi dünya genelinde 50’nin üzerinde ülkede ruhsatlandırılmıştır. Veklury, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca henüz ruhsatlandırılmamış, ticari olarak kullanıma sunulmamıştır ve yüksek öncelikli olarak değerlendirilip ruhsatlandırılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı’ndan Mayıs 2020’de tarafımıza ulaşan 1.000 hastayı tedavi edecek miktarda Veklury talebinin ardından 3 bin hastanın tedavisini karşılayacak miktarda (17 bin 378 flakon) Veklury’yi bedelsiz olarak tedarik ettik. Türkiye’de Veklury’ye erişim talebi yalnızca hekimler tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yurtdışı İlaç Temini Prosedürü kapsamında yapılabilmektedir. Bakanlıkça Veklury kullanımı uygun görülen hastalar için ilacın sevkiyatı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından talep yapılan ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ne sağlanmaktadır."

Gilead Türkiye: Karaborsa ilaç satışına yönelik resmi başvurular yapıldı

Gilead Türkiye

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na gerekli resmi başvuruların yapıldığını dile getiren Gilead Türkiye, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Yasa dışı yollardan Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetimi olmaksızın, hastalara temin edilmeye çalışılan ürünlere ilişkin kamuoyuna bu açıklamayı yapmayı sorumluluğumuzun bir gereği olarak yerine getiriyoruz. Sağlık sektöründe görevli tüm hekimlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmemiş/onaylanmamış sahte ürünler konusunda halk sağlığını göz önüne alarak mesleki sorumluluklarına uygun hareket edeceğine inanıyoruz. 

Sağlık Bakanlığı’na da bu konuyla ilgili resmi başvurunun yapıldığını, yasa dışı yollarla ülkemize gelen söz konusu ürünlere ilişkin firmamızın incelemelerinin devam ettiğini ve üzerimize düşen tüm yasal görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu vesileyle, Veklury’yi Sağlık Bakanlığı kural ve denetimlerine uygun olarak en hızlı şekilde Türk halkının kullanımına sunmak için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştirmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak : https://www.birgun.net/haber/gilead-turkiye-den-remdesivir-aciklamasi-karaborsada-satildigi-bilgisini-aldik-323225
20
4
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
20
4
3
1
1