SpaceX'in Yörüngeye Götüreceği TURKSAT 5A'nın Fırlatma Tarihi Açıklandı

58
7
2
1
0
En az yüzde 20 oranında yerli ve milli teknolojiler içerecek TURKSAT 5A için geri sayım devam ediyor. Airbus D&S tarafından geliştirilen uyduyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TURKSAT 5A'nın uzaya fırlatılacağı tarihi açıkladı.

Türkiye son dönemlerde, yıl sonuna doğru uzaya fırlatılması planlanan TURKSAT 5A uydusunu konuşuyor. Geçtiğimiz günlerde GlobalSAT Show kapsamında ilk kez görme imkanı yakaladığımız TURKSAT 5A, son dönemlerin en popüler uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX tarafından uzaya gönderilecek. Şimdiyse bu uyduyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan bazı açıklamalar geldi.

TURKSAT 5A, ülkemizin aktif uydu filosundaki 4. haberleşme uydusu olacak. Yapımında yerli teknolojilerin de kullanıldığı uydu, bu özelliği bakımından da bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun bir başlangıç olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü TURKSAT 5A'dan hemen sonra TURKSAT 5B için daha fazla yerli teknolojiyle çalışmalara başlanacak. Bu çalışmalardaki esas hedefse TURKSAT 6B isimli uydunun tamamen yerli ve milli olarak üretilmesi.

TURKSAT 5A, 30 Kasım'da uzaya fırlatılacak

TURKSAT 5A

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre TURKSAT 5A, 2 Ekim tarihinde teslim alınacak. Takvimler 30 Kasım'ı gösterdiğindeyse SpaceX'in Falcon 9 roketi, Türkiye'nin yeni haberleşme uydusunu uzaya götürecek. 15 yıl kullanılması beklenen uydu, 12 kilowatt elektrik güç birimiyle çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üzerine kurulu. 31 derece Doğu yörüngesi üzerine yerleştirilecek uydunun ağırlığı yaklaşık 3,5 ton.

Uydu Türkiye'de birleştiriliyor

TURKSAT 5A'nın birleştirme işlemleri, TAI'nin Ankara'daki yerleşkesinde gerçekleştiriliyor. En az yüzde 20 oranında yerli ve milli kaynak içeren uydu, Türkiye için de önemli bir kapsama alanı sunacak. Ülkemiz, TURKSAT 5A ile birlikte Orta Doğu, Güney Afrika, Kuzey Afrika ve Avrupa gibi bölgelerde kapsama alanına erişmiş olacak. 

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/turksat-5a-uydusunun-ozellikleri-ne-30-kasimda-uzaya-firlatilacak-41612845
58
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
58
7
2
1
0