• Anasayfa
  • Bilim
  • Zaman Algınızı Değiştirecek Basit Animasyon (Video)

Üç Dakikalık Bu Basit Animasyon, Zaman Algınızı Değiştirecek (Video)

22
16
15
8
6
Dünya’nın 4.54 milyar yaşında olduğunu öğrenen herkes şaşkınlığa düşüyor olabilir. 4.54 milyar yıl öncesinden bu yana Dünya’da yaşananlar, bir animasyonla anlatıldı. Dünya’nın yaşam öyküsünün anlatıldığı animasyon zaman algınızı değiştirebilir.

Business Insider tarafından hazırlanan 3 dakikalık animasyon, oldukça şaşırtıcı bir işi önümüze çıkarıyor. Business Insider’ın hazırladığı animasyonda, ABD’nin bir ucundan bir ucuna çizilen bir zaman çizgisi, Dünya’nın ortaya çıkışından bugüne kadar yaşananları sıralıyor.

Business Insider’ın animasyonundaki zaman çizgisi, Los Angeles’tan başlayarak New York’ta sona eriyor. Bu şekilde zaman çizgisi, ABD’nin bir ucundan bir ucuna uzanmış oluyor.

dünya tarihi animasyonu

Zaman çizgisi Arizona tepesinin yarısına geldiğinde, yani bundan 3.8 milyar yıl önce yaşamın Dünya’daki ilk kanıtları ortaya çıktı. Zaman çizelgesi Kansas’ın üzerine geldiğinde, çizelge bundan 2.7 milyar yıl öncesini gösteriyor. 2.7 milyar yıl önce oksijen üreten siyanobakteriler ortaya çıktılar. Bundan 200 milyon yıl sonrada Dünya’nın atmosferinde oksijen birikmeye başladı. 

ABD üzerinde ilerleyen zaman çizelgesi 600 milyon yıl önceyi gösterdiğinde, artık çok hücreli organizmalar ortaya çıkmaya başladı. Zaman çizelgesi Pennsylvania üzerine geldiğinde karaları kaplayan bitkiler ve amfibiler ortaya çıkıyor. Dinozorların soyunun tükendiği zamanlarda zaman çizelgemiz, New York’un üzerine yeni gelmiş oldu. 

Peki ilk insanların ortaya çıkması, insanlığın yaşadığı evrim bu zaman çizelgesinde nerede? Zaman çizelgesinin son 1.7 metresine baktığınızdaki değişim, başınızın dönmesine neden olabilir ve insanlıkla ilgili cevapları bu kısımda bulabilirsiniz. Zira insanlık, binlerce kilometre uzunluğundaki Dünya tarihinin sadece son 1 metresinde gün yüzüne çıkıyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/this-simple-3-minute-animation-will-change-your-perception-of-time-forever
22
16
15
8
6
Emoji İle Tepki Ver
22
16
15
8
6