Uçak Koltuklarının Hep Mavi Renkte Olmasının Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Sebebi

1
1
0
0
0
Uçaklarda neredeyse her zaman mavi koltuklarla karşılaşıyoruz. Peki, bu tercih neden yapılmış olabilir? Cevabı öğrendiğinizde oldukça ilginç bulacaksınız.

Uçaklara bindiğimizde bizi karşılayan mavi koltukların, aslında çok da rastgele bir tercih olmadığını biliyor muydunuz? Her şeyin bir sebebi var!

Gelin, bu tercihlerin ardındaki ilginç sebeplere bakalım.

Uçaklarda mavi koltukların kullanımı birkaç on yıl öncesine dayanıyor.

Uçak koltuğu

O dönemde yapılan araştırmalara göre insanların çoğu, mavi rengi güven ve emniyetle ilişkilendiriyor. Uçuş korkusu olan yolcular için bile büyük bir rahatlık sağlıyor diyebiliriz.

İngiliz bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre insanların %90'ı, markaların renklerine bakarak bilinçsizce çekicilik algısı oluşturuyor. Bu nedenle mavi koltuklar yolcuların kendilerini daha güvende hissetmesini sağlıyor.

Mavi rengin tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni ise pratik kullanımı.

uçak koltukları

Uçak koltuklarının maruz kaldığı yoğun kullanımı düşünürsek kir, leke ve çizikler mavi renkte daha az göze çarpıyor. Bu da koltukların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlıyor.

Daha açık renkli döşemelere göre mavi koltuklar daha dayanıklı olduğu için hava yolu şirketleri bu rengi tercih ediyor. Ancak daha az kişinin uçtuğu birinci sınıf bölümlerinde daha parlak renkli döşemeler kullanılabiliyor çünkü bu koltuklar daha yavaş yıpranıyor.

1970'ler ve 1980'lerde bazı hava yolu şirketleri kırmızı döşemeler denedi.

Uçak koltukları

Ancak bu renk yolcular arasında agresyon seviyesini artırdığı için sonradan tekrar maviye dönüldü. Kırmızı rengin yolcuların üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve huzursuzluk hissi uyandırdığı gözlemlendi.

Bu deneyimler sonucunda mavi renk hem güvenlik hem de konfor açısından en uygun seçenek olarak kabul edildi.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0