Görünce Tutuklanıp Merkeze Götürülmek İsteyeceğiniz Birbirinden Şahane Polis Arabaları

35
6
2
1
1
İzlediğimiz dizi ve filmlerde gördüğümüz polis arabaları, gerçeği ne kadar yansıtıyor hiç düşündünüz mü? Bugünkü içeriğimizde sizlerle gerçek olduğuna inanmakta zorlanacağınız, ülkelerin polis arabalarını inceleyeceğiz.

Her ülkenin veya bölgenin polis arabası aynı olmayabilir. Hemen her ülkede birden fazla polis arabası mevcut. Hatta ABD gibi eyaletlere ayrılan bölgelerde, farklı eyaletlere özel araçlar kullanılabiliyor. Ancak bazı ülkeler, polis arabalarını adeta birer gösteriş aracına dönüştürmüş durumda.

Need for Speed gibi oyunlarda hepimiz aracımızı polis arabasına çevirmeyi en az bir kere denemişizdir. Birazdan göreceğiniz arabalar ise adeta hayallerimizi gerçeğe dönüştürmüş durumda. Üstelik bu araçlar, herhangi bir oyundan değil; bizzat hayatın içinden gerçek polis arabaları. Gelin, ülkelerin yerel polisleri tarafından kullanılan birbirinden güzel arabalara birlikte bakalım. 

ABD polisi, birçoğumuzun hayalini gerçekleştirerek Ford Mustang GT'ye biniyor.

polis arabası

Ford'un uzun yıllardır ürettiği en karizmatik serilerden biri olan Mustang, ABD'de polis teşkilatı tarafından kullanılan bir modele sahip. Polis teşkilatı tarafından kullanılan Ford Mustang GT, kaputunun altında hepimizin beklediği gibi devasa bir güç barındırıyor. 

4 saniye gibi kısa bir sürede 0'dan 100 km/s'e ulaşan Mustang GT, 825 beygir gücünde V8 motora sahip. Tabii ki sahip olduğu bu güç sayesinde de ülke genelinde kullanılan pek çok arabayı çok rahat bir şekilde yakalayabiliyor. 

Karizmatikliğin araba hali Chevrolet Camaro SS ise Dubai polisinin bindiği efsane arabalardan yalnızca biri.

polis arabası

Arabalardan hoşlanmayan insanların bile bir Camaro'ya "Hayır" diyemeyeceği kesin. Dubai'de polisseniz ise en kötü ihtimalle bir Camaro sahibisinizdir. En kötü ihtimal diyoruz çünkü Dubai'de süper otomobil kullanımı hem polis hem sivil halk arasında oldukça yaygın. 

Camaro SS, 455 beygir gücündeki V8 motoruyla 4 saniye gibi kısa bir sürede 0'dan 100'e tam 4.3 saniyede ulaşabiliyor. Yine de bu, ülke genelindeki pek çok süper otomobile kıyasla ortalama bir güç diyebiliriz. 

Dubai polisi bir de v12 motorlu bu Lamborghini Aventador'a sahip.

polis arabası

Dubai'deki lüks otomobil tutkusundan biraz öncede bahsetmiştik. Lamborghini Aventador da yine polis teşkilatı tarafından kullanılan lüks arabalardan biri. V12 motoruyla yaklaşık 2.9 saniyede 0'dan 100'e ulaşan polis arabası aynı zamanda 700 beygir gücüne sahip.

Lamborghini Aventador ve Camaro SS'in yanı sıra ülke genelinde polis arabası olarak kullanılan diğer araçlar; Mercedes-Benz SLS AMG, Bentley Continental GT, Bugatti Veyron, McLaren MP4-12C ve Audi R8.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi, Lykan Hypersport polis arabasıyla adeta şov yapıyor. 

polis arabası

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yer alan Dubai'nin yanı sıra Abu Dabi polis teşkilatı da birçok lüks otomobile sahip. Bunlar içinde en dikkat çekeni ise şüphesiz ki bir polis ciddiyetiyle sokaklarda boy gösteren Lykan Hypersport. 

Görünümünün yanı sıra sahip olduğu güçle de ciddiyetini koruyan araç, tam 770 beygir gücüne sahip motoruyla 2.8 saniyede 0'dan 100'e ulaşabiliyor. Yani gerçek anlamda asfaltı ağlatabiliyor.

Avustralya'da ise Mercedes'ten ödünç alınan bir GLE Coupe var.

polis arabası

Mercedes tarafından polis teşkilatına ödünç olarak verilen GLE Coupe, dışarıdan pek göstermiyor olsa da oldukça güçlü bir araç. Tam bir aile arabası gibi görünen GLE Coupe'nin kaputunun altında 577 beygir gücünde bir V8 motor bulunuyor.

Sürüş desteği ve engebeli yollara karşı üstün performansıyla da sokaklarda devriye gezmeyi epey kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Üstelik bu polis arabası, ülke için güzel bir amaca daha hizmet ederek yol güvenliğini artırmaya yönelik bir kampanyanın parçası oldu.

Portekiz’in en havalı polis arabalarından biri ise Audi R8. 

polis arabası

Portekiz’de polis ekipleri tarafından kullanılan Audi R8, hem tasarımıyla hem de gücüyle adeta göz dolduruyor.  

540 beygir gücündeki V10 motora sahip olmasının yanı sıra 4 saniyeden kısa bir sürede 0’dan 100’e ulaşabiliyor. Yani bir suçluyu kovalamak için bulunmaz nimet. 

Japonya'nın polis arabası olarak kullandığı Nissan GT-R R35 sizce de çok havalı değil mi? 

polis arabası

Japonya'da kullanılan ilk havalı polis arabası R35 de değil; Nissan'ın bir alt modeli olan R34, ülkede yıllarca devriye gezmiş bir başka polis arabasıydı. Bu yeni canavar ise yaklaşık 3 yıldır R34'ün yerini almış durumda. 

R-35'in polis arabası olarak kullanılması için yapılan güçlendirmeyle de 0'dan 100'e 3 saniyenin altında bir sürede çıkması sağlanmış. Yaklaşık 570 beygir gücüne sahip motoruyla da gündelik olarak kullanılan birçok arabadan 2-3 kat daha güçlü. 

Böyle polis arabası mı olur? İngiltere yapmış, Ariel Atom bir polis arabası olmuş.

polis arabası

Dışarıdan bakıldığında garip göründüğünün farkındayız ancak İngiltere'nin bir Ariel Atom'u polis arabasına dönüştürmesinin ilginç bir nedeni var. Trafikte motosikletli kullanıcı sayısı artınca Ariel Atom, hız sınırlarına uyulması gerektiğiyle ilgili bir bilinçlendirme kampanyası olarak kullanılmaya başladı. 

Hem gösteri amaçlı hem hizmet amaçlı kullanılıyor olsa da Ariel Atom, sürmesi oldukça güç bir araç. Bir go-kart arabası gibi görünse de toplam 230 beygir gücüne sahip. Üstelik ülke genelinde de büyük bir ilgi görüyor. 

İngiltere'nin bir diğer göz bebeği ise Lotus Evora.

polis arabası

İngiltere polis teşkilatına ait olan bu araba başlarda 'para israfı' olarak görülüp epey tepki çekmişti. Ancak daha sonrasında olayın aslı teşkilat tarafından açıklandı. Lotus Evora, Lotus'un İngiltere şubesi tarafından polis teşkilatına ödünç olarak verilen bir hediye. Kısa bir süre içinde de Lotus'un aracını teşkilattan geri istediğini görebiliriz. 

Yine de bu ödünç verilmiş 'küçük' hediyenin göz korkutucu olduğunu söylememiz gerekiyor. Lotus Evora, 280 beygir gücündeki motoru v6 motoruyla yaklaşık 290 km/sa hıza ulaşabiliyor. Yani peşinizden gelmesini isteyeceğiniz en son polis arabalarından biri olabilir. Polis teşkilatı ise bu aracı şu anda yalnızca topluma açık etkinliklerde güvenlik konusunda halkı bilinçlendirmek ve katılımı artırmak amacıyla kullanılıyor. 

İsviçre ise elektrikli Hyundai Kona ile daha çevre dostu bir polis arabası tercih ediyor.

polis arabası

Küresel ısınmanın iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı şu günlerde elektirikli araçlara olan talep de epey artmış durumda. Durum böyle olunca da devletler de kamu araçlarında elektrikliye yönelmeye başladı.  

Ülkemizde de bu durumun örneklerini görmeye başladık. Ancak İsviçre, polis arabalarında elektrikli tercih eden ilk ülkelerden biri oldu. Hyundai Kona, her ne kadar elektrikli olsa da güç olarak da oldukça başarılı. 484 km’lik sürüş menziline sahip araç 0’dan 100’e 9.9 saniyede ulaşabiliyor. 

Lamborghini'nin efsaneleşen modeli Huracan, İtalya'da bir polis arabası... 

lamborghini polis arabası

Böyle bir arabayı sokakta devriye gezerken düşünemiyor olsak da bu durum Lamborghini Huracan'ın bir polis arabasına dönüştürüldüğü gerçeğini değiştirmiyor. İtalyan polis teşkilatı, bu araçtan önce yine Lamborghini'nin bir modeli olan Gallardo'ya sahipti.

Gallardo ile benzer şekilde Huracan'da da V10 motor kullanılmış. Ancak iki model arasında yapılan küçük değişiklikler de mevcut. Tabii ki Huracan daha yeni bir model olduğu için Gallardo'dan bir tık daha güçlü olduğunu söylememiz mümkün. 0'dan 100 km'ye yaklaşık 3.2 saniyede çıkan Huracan, en canavar polis arabalarından biri.

Almanya'nın Brabus CLS Rocket V12 S'i ise tam anlamıyla bir canavar!

polis arabası

Yollarda görmeye alışık olmadığımız bir diğer polis arabası ise Almanya polisi tarafından aktif olarak kullanılan Brabus, V12 motoruyla bu listemizdeki en güçlü polis arabalarından biri.

Aracın V12 motorunun tam 730 beygir gücünde olmasının yanı sıra azami hız limiti ise 362 km/s. Yolda bu arabayla karşılaşmanız halinde aracı incelemek için sınırlı zamanınız olacaktır. Çünkü 0'dan 100'e 3.9 saniye gibi kısa bir süre içinde çıkabiliyor.

Bu minik polis arabasıyla şüphelileri yakalamak biraz zor olabilir ama Yunan polisi Citroen Ami'yi işlevsel olarak kullanıyor.

citroen ami polis arabası

Küçük polis arabalarının artılarını ve eksilerini tartışabiliriz. Ancak Yunanistan'ın meşhur dar sokaklarında Citroen Ami'nin polis ekiplerine çok yardımı dokunduğu kesin.

Chalki Adası genelinde fazlasıyla kullanılan Ami, bölgede araç kullanımının yaygın olmaması dolayısıyla polis ekiplerinin her yere daha rahat ulaşmasını sağlıyor. 70 kilometrelik menzili de bunun için oldukça yeterli olarak görülüyor. Tabii ki polis ekiplerinin bir şüpheliyi gözaltına aldığı senaryoda nasıl bir görüntüyle karşılaşılacağını tahmin ediyorsunuzdur. Citroen Ami, bu konuda küçük boyutuyla pek de işlevsel olmasa gerek.

Listemizin Porsche kontenjanını ise 911 Carrera ile Avusturya tamamlıyor. 

porsche polis arabası

Porsche'un en sevilen modellerinden biri olan 911 Carrera'yı Avusturya'da devriye gezerken görebilirsiniz. Havalı ve sevimli görüntüsünün altında ise oldukça güçlü bir motor bulunuyor. 

Aracın yol tutuşu ve yüksek performansıyla polislere keyifli anlar yaşattığı kesin. Tabii bu kadarla da kalmıyor aynı zamanda 4.6 saniyede 0'dan 100'e ulaşmasıyla ve 420 beygir gücündeki motoruyla da polislere büyük bir kolaylık sağlıyor. 

Ferrari'yi ikonik kırmızısı dışında bir renkle görmek garip gelse de evet, İtalya Ferrari'yi bir polis arabasına çevirmiş.

ferrari 458 polis

Yine İtalya'da görebileceğiniz belki de en güzel polis arabası olan Ferrari 458, adeta bir canavar gibi görünüyor. Görüntüsünün yanı sıra motoru da tam bir canavar. Ancak İtalya, bu aracı daha çok etkinliklerde adeta boy gösterisi yapmak için kulanıyor.

Aracın V8 motoru, toplam 570 beygir gücüne sahip olmakla birlikte aracın sürüşünü keyifli hale getirecek yarı otomatik 7 ileri vites bulunuyor.

Bonus: Pek bilinmese de ülkemizdeki Yunus polislerin de Hyundai Tucson'u var. 

türkiye yunus polis

Bonus 2: Ülkemizde en yaygın gördüğümüz polis arabası belki de Ford Tourneo Connect. 

polis arabası türkiye

Kaynaklar: Motor1, HotCars, FinancesOnline, TopGear

35
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
35
6
2
1
1