Engelli Vatandaşların Haklarından Faydalanabilmeleri İçin "Ulusal Engelli Veri Sistemi" Kuruluyor

7
1
0
0
0
Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile "Ulusal Engelli Veri Sistemi"nin amacı ve işleyişi açıklandı.

12 Mayıs tarihli Resmî Gazete ile engelli bireylerin haklarını korumayı ve onlara yönelik hizmetleri daha etkili bir şekilde sunmayı öngören “Ulusal Engelli Veri Sistemi” yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelik, sistemin çerçevesini çizdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yönetilecek yeni veri sistemi, Türkiye’de engelli kimlik kartı alan veya alacak tüm vatandaşların bilgisine yer verecek. Fakat kimlik kartı almak veya sisteme dahil edilip edilmemek, vatandaşın isteğine bağlı olacak.

Sistemdeki veriler, Bakanlığın sorumluluğunda olacak:

engelli

Engelli kimlik kartının alınma sürecinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. En az %40 engelli olan yetişkinler ve bu orana denk gelen ve özel gereksinim duyan 18 yaşından küçükler, il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri veya e-Devlet üzerinden kimlik başvurusunda bulunacak.

Kimlik kartına sahip engelli vatandaşların verileri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sisteme işlenecek. Ayrıca engellilere yönelik hizmet sunan kurum ve kuruluşlar da elde ettikleri kişisel verileri sisteme aktarabilecek.

Verilerin korunması ve hukuka aykırı olarak işlenmemesine karşı çalışmalar, Bakanlık bünyesindeki Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünce üstlenilecek. Tüm veriler, 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun şekilde alınacak, saklanacak, korunacak.

Veriler, hiçbir nedenle üçüncü şahısların kullanımına sunulamayacak ve yayımlanmayacak. Sisteme dahil olan vatandaşlar, engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanabilecek.

Kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/05/20230512-19.htm
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0