Type-C Kabloları Atmayın: Yeni Gelecek USB 4.2 Sayesinde Aynı Kabloyla İki Kat Hızlı Veri Akatarabileceksiniz

17
6
1
1
0
Yeni nesil USB adaptörleri bugüne kadar gördüğümüz en hızlı veri aktarımı aracı olmaya aday. Dahası, bu portlar için gerekli kabloya hali hazırda sahip olabilirsiniz.

Şekil olarak hepsi aynı gibi gözükse de aslında pek çok farklı USB teknolojisi bulunuyor. Eski USBler verileri daha yavaş aktarırken yeni versiyonlar ise daha yüksek kapasite sunuyor.

İşlemciler ya da ekran kartları kadar çok konuşulmasa da USB teknolojisi de her geçen gün gelişiyor. Yeni USB 4 versiyon 2 ise iddialara göre bugüne kadar gördüğümüz en hızlı versiyonu bile ikiye katlayacak.

Saniyede 80 GB veri aktarabilecek

usb 4

USB standartlarına da karar veren USB Implementers Forum yeni özellik hakkında bilgiler paylaşmıyor olsa da bugün sistemin bazı özellikleri ortaya çıktı. Promoter Group tarafından yapılan açıklamada, yeni fiziksel katman mimarisi sayesinde 80 GB'a kadar veri aktarmak mümkün olacak. Üstelik bunun için yeni bir kablo kullanmak gerekmeyecek.

USB-IF sözcüsü olan Joe Balich de yaptığı açıklamada, bugün alınacak ve üzerinde "40 Gbps'e kadar" yazan USB 4 kabloların da yeni mimaride hızlarını ikiye katlayabildiğini doğruladı. USB teknolojileri her zaman geriye dönük olarak çalışabiliyor olsa da, son teknoloji özellikleri ek masraf çıkmadan kullanabilmek işi bir adım ileri taşıyor. Bu gelişmeyi mümkün kılan mimari hakkında şu an yeterince bilgi yok, zira henüz yeni standart henüz tanımlanmamış durumda. Tanımlandığı zaman yeni mimarinin detayları da kamuoyu ile paylaşılacak. Öte yandan bu özellik yakın zamanda gelmeyecek, şu anda yalnızca geliştiricilere açık durumda. Yine de bir gün bir Blu-Ray filmi birkaç saniyede taşıyabilmek eğlenceli olacaktır. 

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/1/23332838/usb-4-version-2-80-gbps-thunderbolt
17
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
6
1
1
0