Uydu Görüntülerinden Deprem Tahmin Sistemi Oluşturuldu

16
4
3
1
0
ABD’li ve Rus bilim insanları, depremleri uydu görüntülerinden faydalanarak önceden tahmin edebilmelerini sağlayacak bir yöntem geliştirdi. Sistem, olası deprem riskleri konusunda önceden uyarı verecek şekilde tasarlandı.

Geçtiğimiz günlerde 17 Ağustos Depremi’nin 20. yılıydı ve bir kez daha kaybettiğimiz insanları andık. Dünyanın pek çok ülkesi ciddi deprem tehditi altında bulunuyor. Depremlerin en korkutucu yanı ise önceden bilinemiyor olmaları. 

Rus ve ABD’li bilim insanları, uydu görüntülerini temel alan bir deprem tahmin sistemi oluşturdu.

Depremlerden önce ortaya iyonosferik anomaliler çıktığı, 1980 yılında Sovyet bilim insanlarının Intercosmos-19 uydusunun topladığı verilerde yaptığı incelemelerde ortaya çıkmıştı. Bu anomaliler, bir felaket yaşanmadan birkaç gün önce gözlemleniyor. Bu etki ortaya çıktığında elektron yoğunluğu ya çok artıyor ya da çok azalıyor. 

deprem-tahmin-sistemi

Rus ve ABD’li bilim insanları, bu bilgilerden yola çıkarak uydu üzerinden sismik aktiviteler görülen bölgelerde yaşanan termal anormallikleri kaydetmeye başladı. Değişimlerin çok farklı yüksekliklerde gözlenebildiği ortaya çıktı. 

Araştırmaların sonucunda ortaya fiziksel bir model koymayı başaran araştırmacılar yine de depremlerin öngürülemezliği sorununu tamamen ortadan kaldırabilmiş değil. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Rus bilim insanı, Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmalar Enstitüsü baş araştırmacısı Sergey Pilinets, bu sistemin devreye sokulabilmesi için dünya üzerinde kimsenin sahip olmadığı bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201908211039971891-uydu-goruntuleri-sayesinde-depremler-onceden-tahmin-edilebilecek/
16
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
4
3
1
0