'Van Tanıtım Günleri'nde Van Kedisinin Cam Kafeste Sergilenmesi Sosyal Medyada Tepki Çekti

57
10
4
3
2
İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Van Tanıtım Günleri’ etkinlikleri kapsamında şehrin tanıtımı için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalar kapsamında “sergilenen” Van kedisi, sergilenme biçimi nedeniyle sosyal medyada tepki çekti.

Hayvanların kafeslere kapatılması ya da kafeslerde sergilenmesi konusu çok uzun süredir etik tartışmalara konu oluyor. Buna paralel olarak güzel(!) amaçlarla kurulan bazı sergiler, tıpkı İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Van Tanıtım Günleri’ etkinliğinde olduğu gibi beklenilenin tam tersi tepkiyle karşılaşabiliyor. 

Van Tanıtım Günleri etkinliğinde bir van kedisi, cam kafes içinde ziyaretçilere sergilendi. Cam kafeste kedinin hava alabilmesi için delikler vardı ancak çoğumuzun bildiği üzere kediler, avcı doğaları gereği özgürlükçü hayvanlar ve camdan bir kafesin içinde olmak van kedisine pek de keyiflendirmemiş gibi görünüyor. Zira etkinlikten paylaşılan videoda van kedisi kafese kapatılmış olmanın verdiği stres ile yüzünü kapatmış ve hareketsiz olarak yatarken görülüyor. 

İşte tepkilere neden olan video

Kedinin cam kafese kapatılması ve son derece keyifsiz gözükmesi, sosyal medyadan da tepki çekti

kedi tepki

van kedisi tepki

van kedisi tepki

van kedisi tepki

van kedisi tepki

Başka bir tweete göreyse sergilenen van kedisi, gün içinde bahçede dolaşıyor, aralarda ziyaretçilerin görmesi için cam kafese alınıyordu. 

van kedisi tepki

Bembeyaz tüyleri, çift renkli gözleri ile bilinen Van kedileri, doğuştan sağır bir tür oldukları için dokunmaya ve sese karşı daha hassas bir kedi türüdür. Ayrıca iyi bir yüzücü ve zeki bir oyuncu olan bu tür, tabii olarak serbestçe hareket edebilmek ister. Bu nedenle de Van kedileri için cam kafesler diğer kedilere göre çok daha kötü şartlar oluşturuyor.

57
10
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
57
10
4
3
2