Vikipedi’nin Erişilebilen Versiyonu da Kapanıyor (Fakat Bir Çözümü Var)

79
51
18
18
7
29 Nisan 2017’den bu yana yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de erişime kapalı olan Vikipedi’nin engelsiz sürümü WikiZero yakında kapanacak. Wikipedia’nın yaptığı açıklamaya göre yakında başka bir URL bağlantısı üzerinden hizmet verilmeye devam edilecek.

Wikipedia, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada zaman zaman önemli tartışmaların odak noktası oluyor. Kullanıcı kontrollü bilgi girişi ve dijital ansiklopedi mantığı hâlâ milyonlarca kullanıcısı olmasını sağlıyor. 

29 Nisan 2017 tarihinde ülkemizde erişime kapatılan Vikipedi’ye erişmek için birden fazla yol vardı. En popüler tercih genelde VPN servislerinden yana olsa da dijital güvenliği önemseyen kullanıcılar için VPN bir çözüm değildi. Wikimedia Vakfı’nın 2013’te hizmete sürdüğü WikiZero platformu Türkiye için de hizmete sokuldu.

WikiZero servisi www.wikizero.biz bağlantısı üzerinden Türkçe Vikipedi’ye ulaşma fırsatı sunuyordu. Hatta engellemelere atıfta bulunan bu sürümdeki Vikipedi logosu üzerinde yer alan “Özledik!” yazısı da dikkatleri çekiyordu.

WikiZero sürümüne ulaşmak için herhangi bir Wikipedia makalesinin URL bağlantısına “0” ibaresi eklemek yeterliydi:

tr.0wikipedia.org/ornek

Bu işlemden sonra otomatik olarak, Vikipedi ile aynı içeriğe sahip makalenin WikiZero versiyonuna ulaşıyordunuz. 

Wikimedia Vakfı’na bağlı WikiZero ekibinin yaptığı son açıklama ise şöyle:

Vikipedi içeriklerine erişmek için platform bundan böyle Vikipedi bağlantılarına “0” yerine “1” eklediğinizde orijinal içeriklere ulaşacak. 

tr.1wikipedia.org/ornek

Vikipedi’nin Türkiye’de ne zaman tekrar erişime açılacağı net değil. Bu konuda Wikipedia’nın sorunlu olan maddeleri yeniden düzenlenmesi talep edilmişti. Maddeler ve içerikler düzenlenmeyince yasak da kaldırılmamıştı. hizmete girdiği 2013 yılında düzenlenen SXSW fuarında Interactive Ödülü’ne layık görülmüştü.

79
51
18
18
7
Emoji İle Tepki Ver
79
51
18
18
7