Arkadaşlarınızla Vikipedi Üzerinden Oynayabileceğiniz, Ücretsiz ve Eğlenceli Oyun: The Wiki Game

20
11
5
4
1
Amiral Battı tadında, basit bir mekaniğe sahip olan ve oynarken keyifli vakitler geçirebileceğiniz 'Vikipedi oyununa' ve nasıl oynandığına birlikte bakalım.

Büyük bütçeli ve AAA kalitedeki oyunların yanında basit bir mekaniğe dayalı olan oyunlarla da keyifli vakitler geçirebildiğini yıllar içerisinde pek çok örnekle gördük. Bu türden, basit mekaniklere dayalı olan çok sayıda oyun bulunuyor.

Temelinde oyun amacının olmadığı yerlerde bile belli başlı meydan okumalarla keyifli vakitler geçirilebiliyor. Şimdi bunlardan birine örnek olarak Vikipedi’deki oyuna göz atacağız. Söz konusu oyun sayesinde sitede dolaşırken hem bilgilenebilir hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Nedir bu Vikipedi oyunu?

Vikipedi

En basit hâliyle Vikipedi oyununun amacı, rastgele açılan bir sayfadan yine rastgele açılan başka bir sayfaya en kısa sürede veya en az tık sayısıyla ulaşmak.

Arama kutusunu ve dış bağlantıları kullanmanın yasak olduğu bu oyunda tek aracınız site içindeki linkler oluyor. Bunun dışında bir linke tıkladıktan sonra geri dönmenin yasak olması veya süre sınırının koyulması gibi durumlar size kalıyor.

İsterseniz yanınızdaki başka birisi başlangıç veya bitiş noktalarını seçebilir. Bunu sizin için yapan bir siteye de sonda yer verdik.

Peki nasıl oynanır bu oyun?

  • Vikipedi’ye girip yan menüden Rastgele madde seçeneğine tıklayın ve başlangıç noktanızı edinin
  • Rastgele maddeye tekrar tıklayın ve hedef noktanızı edinin
  • Başlangıç maddesindeki site içi linkleri kullanarak en az tık sayısıyla veya en az sürede hedef maddeye ulaşmaya çalışın

Birlikte deneyelim: Vikipedi’den rastgele içerik açtığımda bana altta görebileceğiniz 1813 sayfasını verdi.

1813

Daha sonra tekrar tıkladığımda ise Burhanköy, Hınıs içeriği açıldı.

Hınıs

Oldukça uzak görünen bu iki konuyu nasıl birleştirdim?

Osmanlı Devleti

Başta aradaki bağlantı imkânsız gibi göründü fakat Osmanlı Devleti linkini görünce buradan ilerleyebileceğimi düşündüm. Tam olarak Burhanköy’e uzanan yol haritam ise şu şekilde oldu:

“1813 - Osmanlı Devleti - Türkiye - Erzurum - Hınıs - Burhanköy”

Kendinize güveniyorsanız diğer insanlara karşı yarışabileceğiniz bir site de var

The Wiki Game

The Wiki Game isimli siteye girdiğinizde size, bir makaleden diğerine ulaşmanızı gerektiren oyun anında gösteriliyor.

Play Now (Şimdi Oyna) tuşunun altındaki süre ise tur bitimine ne kadar kaldığını gösteriyor. Oyna tuşuna bastığınızda diğer insanlardan önce veya daha az tık sayısıyla makaleye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Süre sonunda ise bir puan elde ediyorsunuz.

Siteye kaydolmadığınız sürece puanların kayıt altına alınmadığını da belirtelim. Son olarak da oyun İngilizce.

Vikipedi oyunu kulağa başta pek çekici gelmese de bir noktadan sonra içinden çıkmak istemediğiniz bir şeye dönüşebiliyor. Siz oyun hakkında ne düşündünüz? Oynamak istediniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

20
11
5
4
1
Emoji İle Tepki Ver
20
11
5
4
1