Microsoft, Windows 11'de Eski Başlat Menüsünün Kullanılmasını Engelledi

48
34
6
2
2
Microsoft, Windows 11'de Windows 10'un başlat menüsünün kullanılabilmesini sağlayan özelliği tamamen kaldırdı. Bunun zaten Windows'un sunduğu bir özellik olmadığını ve eski başlat menüsüne dönmek istediğinizde bir takım işlemler yapmanız gerektiğini söyleyelim.

Windows 11, ilk sürümü kullanıma sunulur sunulmaz tartışma haline gelmişti. İşletim sistemini halihazırda test etmekte olan kullanıcıların, farklı cihazlarda gerçekleştirdiği oyun testlerini ve sistemlerin genel performanslarıyla ilgili aktardıkları bilgileri, gün yüzüne çıktıkça sizlere aktarıyoruz.

Şimdi de test aşamasındaki Windows 11’in son sürümünde bulunan ve işletim sistemini test eden kullanıcıların moralini bozan bir gelişmeyle karşınızdayız. Görünüşe göre Microsoft, Windows 11’in getirdiği yeniliklerden biri olan başlat menüsünün herkes tarafından kullanılmasını ve eski başlat menüsüne dönülmemesini istiyor.

Windows 10’un başlat menüsü Windows 11’de artık kullanılamıyor:

Windows 11

Daha önce Tom’s Hardware adlı sitede Windows 11’de nasıl Windows 10’un başlat menüsünün kullanılabileceğine dair bir yazı paylaşılmıştı. Paylaşılan yöntemde bilgisayarınızın kayıt defterine girip birkaç ayarla oynamanız gerekiyordu ki bu yöntem Microsoft tarafından paylaşılmadığından pek de tavsiye edilmiyordu. Yine de yeni işletim sisteminde bir nebze de olsa Windows 10 tadını verdiğini söyleyebiliriz.

Şimdiyse paylaşılan son Windows 11 sürümü, bu yöntemin artık işe yaramamasına sebep oluyor. Bu sebeple de yeni Windows 11 işletim sisteminde Windows 10'un başlat menüsü kullanılamıyor.

Windows 11

Bunun sebebini anlamanın çok da zor olmadığını söyleyebiliriz. Microsoft, işletim sistemini test eden kullanıcıların yeni başlat menüsünü kullanmasını ve hatalar hakkında geri dönüş yapmasını, bu menüye alışmalarını istiyor. Sonuçta test programında bulunan kullanıcılar, yeni özellikler hakkında geri bildirim vermek için oradalar. Bu sebeple Microsoft’un haksız olduğunu söylemek şu noktada zor.

Windows 11’in tamamlanmış sürümünde eski başlat menüsünün seçenek olarak sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor. Bilgiler gün yüzüne çıktıkça sizlere aktarıyor olacağız.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/windows-11-blocks-testers-from-using-classic-windows-10-start-menu
48
34
6
2
2
Emoji İle Tepki Ver
48
34
6
2
2