Yerli Üretim Kamyonlarda Sürücüsüz Araç Teknolojileri Denendi

24
4
2
1
0
Ford Otosan ve AVL, “Platooning-otonom konvoy” adlı bir Ar-Ge çalışması yürütüyordu. Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda üretilen sistem, Ford Trucks’ın yeni çekici aracı F-MAX kullanılarak test edildi. Projenin yol haritası ise şimdiden 4. seviye otonom araçlardan oluşan konvoy üretmek olarak belirlendi.

Ford Otosan ve AVL tarafından ortaklaşa ilerletilen Ar-Ge projesi otonom araç konvoyu platooning'de test aşamasına gelindi. Geçtiğimiz yıldan bu yana çalışmaların devam ettiği projede ilk aşama geride kalırken amaç, kamyon taşımacılığına otonom sürüş özelliği kazandırmak. 

İlk aşama testinin bir parçası olarak iki Ford çekici, otonom şekilde peşpeşe yolculuk etti. Platooning yani 'takımlaşma' olarak adlandırılan bu teknolojinin arkasında Ford Otosan Ürün Geliştirme ve AVL’nin hem Türkiye’deki hem de Almanya’daki çalışanlarının iş birliği var.

ford ve avl

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik, donanım, yazılım ve simülasyon testlerini yaptıkları aracın artık yollarda da test edildiğini söylerken, “Projenin, Türkiye’de otonom araç geliştirme faaliyetlerine öncülük etmesini istiyoruz. Ar-Ge projesi karbon emisyonunun ve yakıt tüketiminin azalmasına, yol güvenliğinin artmasına ve akıllı ulaşıma olanak sağlayacak. Projenin sonraki safhalarında ve uzun vadede “SAE-Seviye 4” otonom sürüş fonksiyonlarını geliştirmeyi ve uçtan uca (hub-to-hub) otonom otoban taşımacılığını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

ford otonom kamyon

Gökçelik, amaçlarının bu konuda tecrübeli bir kadro toplamak olduğunu söylerken, "Bu alanda küresel entegrasyonu sağlamayı amaçlıyoruz. Bizim için birinci öncelik her zaman yetenekli mühendis iş gücüne yatırım yapmak olmuştur. Yaptığımız bu yatırımların meyvesini yakın zamanda Avrupa'da 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülü'nü alan F-MAX ile topladık. Şimdi ise bu yatırımın başka bir sonucunu, otonom araç teknolojilerinde kaydettiğimiz ilerleme olarak hep beraber görüyoruz." dedi. 

AVL Başkan Yardımcısı Rolf Dreisbach ise projenin pek çok faydası olacağını söylerken, "Platooning-otonom konvoy teknolojisinin, toplam sahip olma maliyetini azaltma ve yakıt tasarrufu sağlama gibi faydaları bulunmakta. Belirtilmesi gereken bir nokta da tüm otonom sürüş seviyelerinde uygulanabilecek güvenlik artışıdır. Halihazırda, projenin birinci aşamasında direksiyon, gaz ve fren kontrolü otoban koşullarında otonom olarak yönetilmiştir ancak şimdilik sürücünün yolu izlemesi ve beklenmedik bir durumda aracın kontrolünü ele alması gerekiyor. En nihayetinde ise tüm sistemin sürücü müdahalesine ihtiyaç duymadan çalışmasını hedefliyoruz. Bu uygulamada ilerleyen filo, trafik akışını düzenleyecek ve kamyonların birbirini yakın takip etmesi sayesinde otoyolların araç kapasitesini artıracak. Konvoya ait olmayan araçların sollama yapabilmeleri veya otoyol çıkışlarını kullanabilmeleri için konvoydaki araçlar otonom olarak aralarındaki mesafeyi artıracak ve araya girmek isteyen araçlara müsaade edebilecek." sözlerini sarf etti. 

Kaynak : https://www.haberturk.com/kamyonlari-otonom-yapti-2522934-ekonomi
24
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
24
4
2
1
0