YouTube, Dev Yayın Kuruluşunun Kanalını Koronavirüs Hakkında Yanlış Bilgi Yaydığı Gerekçesiyle Askıya Aldı

38
7
1
0
0
Sosyal medya devi YouTube, COVID-19 pandemisine dair yanlış bilgiler verildiği görülen Sky News Australia kanalına içerik yayınlama yasağı getirdi. YouTube politikaları, COVID-19’un varlığını reddeden veya bu hastalığı tedavi etmek için belli ilaçlar öneren içeriklere izin vermemekte.

COVID-19 pandemisi patlak verdiğinden beri pandemiyi inkâr edenlerin, yanlış bilgiler verenlerin ve yanlış tedaviler önerenlerin ardı arkası kesilmiyor. YouTube da bu durumu önlemek için platformdaki bazı kanallara yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Cumartesi günü, YouTube'un Sky News Australia kanalını askıya alarak medya kuruluşunun video yayınlamasını engellediğini söyledi. Söylentiler, normalde her gün video paylaşan kanalın iki gündür video paylaşmaması üzerine ortaya çıktı. Durumu Sky News Avustralia kanalı da YouTube da resmî olarak açıklamış değil. Kanalın eski içeriklerine hâlâ ulaşılabildiğini de belirtmekte fayda var.

YouTube, COVID-19'un varlığını reddeden içeriklere izin vermiyor:

YouTube hata

New Daily Australia gazetesinden bir muhabirin açıklamasına göre bir YouTube sözcüsü, YouTube’un COVID-19’un varlığını reddeden veya bu hastalığı tedavi etmek için belli ilaçlar öneren içeriklere izin vermediği için Sky News Australia kanalının ihtar aldığını açıkladı.

YouTube sözcüsünün açıklaması şöyle: "Politikalarımızı, içeriği yükleyen kiişiden bağımsız olarak herkese eşit şekilde uyguluyoruz ve bu politikalara ve uzun süredir devam eden ihtar sistemimize uygun olarak, Sky News Australia'nın kanalından bazı videoları kaldırdık ve bir ihtar yayınladık. Özellikle, COVID-19'un varlığını reddeden veya insanları virüsü tedavi etmek veya önlemek için Hidroksiklorokin veya Ivermektin kullanmaya teşvik eden içeriklere izin vermiyoruz".

Kanala uygulanan bu yaptırımdan önce Sydney merkezli The Daily Telegraph gazetesi de aşı ve kapanma karşıtı yorumları okuyuculara hitap etmediği gerekçesiyle Alan Jones’un köşe yazılarına yer vermeyeceklerini açıklamıştı.

Kaynak : https://sputniknews.com/society/202108011083500249-sky-news-australia-rumoured-to-be-suspended-on-youtube-over-breaching-covid-misinfo-policy/
38
7
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
38
7
1
0
0