Yükseköğretim Kanunu Yeniden Düzenlendi: Bazı Üniversitelerin Adı Değişti, Milli İstihbarat Akademisi Kuruluyor

7
7
5
2
0
Resmî Gazete'de yayımlanan yeni kanun ile birlikte Yükseköğretim Kanunu'nda önemli değişiklikler yapıldı, yenilikler getirildi.

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bugün Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile birlikte yükseköğretim kurumlarındaki disiplin soruşturmaları ve cezaları hakkında düzenlemeler yapıldı, MİT bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulacağı açıklandı.

Milli İstihbarat Akademisi, istihbarat ve milli güvenlik ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapmakla yükümlü olacak. Yayımlanan yeni kanun ile yapılan diğer değişiklikler ve yenilikler ise şu şekilde:

Kurumların ve öğrencilerin disiplin soruşturmalarındaki rolü:

disiplin

Kurumlarca açılan disiplin soruşturmaları, konu olay öğrenildikten hemen sonra başlatılacak ve en geç 30 gün içinde sonlandırılacak. Bu süre içinde sonlandırılmazsa kurum, gerekçeli olarak soruşturma için ek süre talep edebilecek. 

  • Kınama ile yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezalarında 1 ay içinde; 
  • Yükseköğretim kurumundan 1 veya 2 yarıyıl için uzaklaştırma cezalarında 3 ay içinde ve 
  • Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezalarında 3 ay içinde disiplin soruşturmasına başlanmadığı takdirde, disiplin cezası verme yetkisi zaman aşımına uğrayacak.

Disiplin cezasını gerektiren eylemlerin işlendiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde disiplin cezası verilmediği durumda, kurumun disiplin cezası verme yetkisi zaman aşımına uğrayacak.

Hakkında disiplin soruşturması açılan öğrenciye, isnat edilen suçun neden ibaret olduğu bilgisi savunmasını yapacağı tarihten en az 7 gün önce yazılı olarak bildirilecek. Öğrenci, savunmayı sözlü ya da yazılı olarak yapabilecek.

Disiplin cezaları:

Eğer öğrenci, disiplin cezası verilen bir eylemi, bu cezanın zamanaşımı süresi içinde tekrar gerçekleştirirse bir derece ağır ceza uygulanacak.

Ayrıca disiplin suçunun tekrarlanması durumunda yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası verilemeyecek.

Bazı üniversitelerin adı değişti:

  • Beykent Üniversitesi -> İstanbul Beykent Üniversitesi
  • Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi -> Alanya Üniversitesi
  • Antalya AKEV Üniversitesi -> Antalya Bebek Üniversitesi
  • Nişantaşı Üniversitesi -> İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  • Nişantaşı Meslek Yüksekokulu -> İstanbul Nişantaşı Meslek Yüksekokulu

Resmî Gazete’de yayımlanan kanunun tüm maddelerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7
7
5
2
0
Emoji İle Tepki Ver
7
7
5
2
0