• Anasayfa
  • Yaşam
  • E-ticaret İşlemlerinde Uygulanan Vergi Muafiyeti Kaldırıldı

Yurtdışından Yapılan Alışverişlerde Uygulanan Vergi Muafiyeti Resmen Kaldırıldı

496
32
8
6
4
Yurtdışından yapılan alışverişlerde uygulanan, bedeli 22 Euro'yu geçmeyen vergi muafiyeti uygulaması resmen kaldırıldı. Bundan sonra yurtdışından yapılacak olan tüm alışverişler, bedelleri ne olursa olsun vergiye tabi olacak.

15 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yurtdışından yapılan alıverişlerde, bedeli 22 Euro'yu (yaklaşık 150 TL) geçmeyen ürünlerde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştı. Bu karar bugün itibarı ile uygulamaya girdi. Böylece artık yapılacak olan tüm yurtdışı alışverişleri vergiye tabi tutulacak. 

Bugün uygulanmaya başlayan yeni dönem ile birlikte, vatandaşların Avrupa Birliği'ne dahil olan ülkelerden yaptıkları alışverişlerde bedeli ne olursa olsun yüzde 18, diğer ülkelerden yapılan alışverişlerde ise yüzde 20 oranında vergi alınacak. Ayrıca yurtdışından getirilecek olan kitap gibi ürünlerin bedeli 150 euroyu geçmediği müddetçe de herhangi bir vergi uygulaması yapılmayacak. Bununla birlikte yurtdışına gidip beraberinde televizyon, akıllı telefon gibi ürünleri getiren vatandaşlar için izin verilen süre de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu dahilinde belirlenen, Ek 4 listesi içerisinde bulunan ürünlerin satın alınması durumunda ise hangi ülkeden geldiğinin bir önemi olmaksızın, yüzde 20 oranında bir ek vergi daha uygulanacak. Ek 4 listesinde bulunan ürünlere daha yakından bakmak isterseniz buradan ilgili kanuna ulaşabilir, 51 sayfadan oluşan bu kanunun 38. sayfasından başlayarak ek vergi uygulanacak olan ürünleri inceleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.bik.gov.tr/yurt-disi-e-ticaret-alisverislerinde-vergi-muafiyeti-kaldirildi/
496
32
8
6
4
Emoji İle Tepki Ver
496
32
8
6
4