• Anasayfa
  • Bilim
  • Yüz Tanıma Yazılımlarını Atlatan, Görünmez Fotoğraf Filtresi

Yüz Tanıma Yazılımlarını Atlatan, Görünmez Bir Fotoğraf Filtresi Geliştirildi

16
2
1
0
0
İsrailli bir şirket, yüz tanıma yazılımlarının tanıyamadığı, yapay zeka destekli bir yüz filtreleme yazılımı geliştirdi. Filtrelenen yüz neredeyse orijinalinden ayırt edilemiyor.

Günümüzde makinelerin yüz tanıma yazılımları gittikçe daha etkileyici hale geliyor. Ancak bir kesim teknolojiyi geliştirmeye çalışırken, diğer bir kesim yüz tanıma sistemlerinden kaçmanın yollarını arıyor. İsrailli bir şirket, yüz tanıma teknolojisinin insanlara karşı kullanılmasını engellemeye yardımcı olacak akıllı yazılımlar geliştirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin eski üyeleri tarafından kurulan D-ID'nin yeni teknolojisi, hareketsiz bir görüntüdeki veya videodaki yüzleri neredeyse birebir aynı görünen fotogerçekçi resimlerle değiştiriyor. Oluşturulan yüzler, neredeyse ayırt edilemiyor ve yüz tanıma teknolojileri tarafından tanımlanamıyor.

yüz tanıma filtre

D-ID'nin kurucusu ve CEO'su Gil Perry teknolojilerini, "Yüz görüntüsünü, bireyi işlemeden veya ayrımlamadan kaldırıyoruz ve görüntüyü insan gözüyle aynı kişi gibi görünen, aslında var olmayan bir kişinin yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüsüyle değiştiriyoruz." sözleriyle açıklıyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntü, çözümleme veya ters mühendislik gibi tekniklerle de tanınamıyor. Bu nedenle en karmaşık yüz tanıma motorlarını bile geride bırakıyor. Perry, teknolojilerinin aynı zamanda insanların kimliklerini şifreleme, pikselleştirme veya bulanıklaştırma gibi genel koruma yöntemlerinden çok daha üstün olduğunu belirtiyor.

Teknoloji elbette gizliliğe önem veren bireyler için faydalı olacak. Sayıları gittikçe artan mağazalar, kasada ödeme yapılmayan otomatik ödeme gibi yöntemlerle, müşterileri tanımlamak için akıllı kamera kullanma fikrine ilgi duyuyor. D-ID'nin teknolojisi, gizlilik engellerinden kaçınarak, yüz verilerini gerçek zamanlı olarak anonimleştirmek için kullanılabilir.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/d-id-facial-recognition-tech/
16
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
2
1
0
0