Son 300 Yılda Keşfedilen En Büyük Elmas Bulundu: Tam 170 Karat!

20
3
3
1
0
Angola'da 171 karatlık dev bir pembe elmas bulundu. "Lulo Rose" olarak isimlendirilen pembe elmas, ilerleyen dönemde Angola devletine bağlı bir şirket tarafından açık artırma ile satılacak. "Son 300 yılın en büyük elması" olduğunu söyleyen Lulo Rose'a değer biçmek çok zor.

Orta Afrika ülkelerinden bir tanesi olan Angola'da eşi benzeri görülmemiş bir olay yaşandı. Avustralya menşeili maden şirketi Lucapa Diamond tarafından yapılan açıklamalarda, Angola'daki kazı çalışmaları sırasında 170 karatlık bir elmas bulunduğu belirtildi. Şirkete göre bu elmas, son 300 yılda bulunan en büyük pırlanta olabilir.

Yapılan resmi açıklamada, 170 karatlık elmasa "Lulo Rose" isminin verildiği duyuruldu. Nadir olarak bulunan pembe elmas türünde yer alan Lulo Rose, Angola devletine ait elmas ticaret şirketi Sodiam tarafından gerçekleştirilecek bir açık artırma ile satışa sunulacak. Elmasın kaç paraya satılacağı şu an için bilinmiyor.

İşte 170 karatlık dev pembe elmas

pembe elmas

Şeffaf renkli elmaslar, nadir bulunuyor olmaları nedeniyle zaten çok pahalılar. Lulo Rose gibi şeffaf olmayan ve kendine has renklere sahip olan elmaslar ise şeffaflardan daha da nadirler. Haliyle 170 karatlık dev pembe elmasın rekor bir fiyata satılabileceği düşünülüyor. 

Hatırlayanlarınız olacaktır; bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, 228,31 karat büyüklüğü ile dünyanın en büyük beyaz elması olan "The Rock"ın açık artırma ile satıldığını aktarmıştık. Elmasın satış fiyatı, 21,9 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti. Bununla birlikte, yalnızca 15 karat büyüklüğündeki bir mavi elmasın ise bundan birkaç ay önce tam 58 milyon dolara satıldığını belirtelim. Tüm bunları göz önünde bulunduracak olursak, Lulo Rose'un paha biçilemez olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-27/rare-pink-diamond-may-be-the-largest-found-in-last-300-years
20
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
20
3
3
1
0