Nissan, Yeni Qashqai'nin Ön Izgarasını Yapay Zekânın Tasarladığını Açıkladı

4
2
1
0
0
Nissan'ın üst düzey yöneticilerinden ilginç bir açıklama geldi. Yetkililer, geçtiğimiz ay tanıtılan 2024 model Qashqai'nin ön ızgarasını tasarlarken yapay zekâdan yardım aldıklarını açıkladılar.

Bundan bir ay kadar önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, 2024 model Nissan Qashqai'nin tanıtıldığından bahsetmiştik. Dikkate değer makyaj çalışmasının yapıldığı otomobil, oldukça şık görünüyordu.

Şimdiyse bu otomobil ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Nissan'ın üst düzey yöneticilerinden Matthew Weaver, makyajlı Qashqai'yi tasarlarken yapay zekâdan destek aldıklarını açıkladı.

Ön ızgara tasarımı, düşündüğünüzden daha karmaşık bir yapıya sahip

Nissan Qashqai 2024

Matthew Weaver tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Nissan Qashqai'nin ön ızgara tasarımında, sadece görünüş elden geçirilmedi. Tasarımcılar, bu görünümü oluşturmak için yapay zekâdan yardım aldılar. Yapay zekâ, şık görünüm sağlarken aerodinamik yapı ve soğutma sistemlerinin iyileştirilmesi için bir tasarım oluşturdu. Ortaya çıkan sonuç da yukarıdaki gibi oldu.

Üstelik Nissan, yapay zekâyı sadece aerodinamik ve soğutma sistemleri için kullanmıyor. Friederike Kienitz isimli bir yönetici, yapay zekâ ile çalışanları üretim hatalarından uzak tuttuklarını ve üretim sürecini iyileştirdiklerini söyledi. Ancak şirket, bunun hâlihazırda fabrikalarda çalışan personelin geleceğini nasıl etkileyeceğine ilişkin bir şey söylemedi. Bakalım yapay zekâ, bir gün otomotiv sektöründe çalışan bireylerin yerini alabilecek mi?

2024 model Nissan Qashqai ile ilgili detaylı bilgi için:

Kaynak : https://www.carexpert.com.au/car-news/nissan-uses-ai-and-machine-learning-for-design-and-production
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0