Elden Para İsteyen 4 Otomotiv Bayisine Toplam 17.8 Milyon TL Ceza Kesildi

23
5
0
0
0
Ticaret Bakanlığı, sıfır otomobil bayilerinde denetleme yaptı. Denetleme sonucunda, 4 otomotiv bayisinin vatandaştan ekstra ücret istediği tespit edildi. 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulanırken, bayilerin ikinci el satış yetki belgeleri bir yıl süreyle iptal edildi.

Mayıs ayının başında sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Ticaret Bakanlığı'na ait bir düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğinden bahsettikİkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'te yapılan düzenleme, sıfır araç satışı yapan bayileri "köşeye sıkıştırmayı" amaçlıyordu. Zira bu düzenleme ile vatandaşa sıfır araç satarken ekstra maliyetler gibi zorluklar çıkartılamayacaktı. Bununla karşılaşılması halinde o bayinin ikinci el araç satışları yasaklanacaktı.

Şimdiyse Ticaret Bakanlığı'ndan bu konuyla ilgili yeni bir hamle geldi. Bakanlık, Ankara, Bursa ve Adana'da yaptığı denetimler kapsamında, usulsüzlük yaptığı tespit edilen otomotiv bayilerine toplamda 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulandığını duyurdu. 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyleydi:

Ticaret bakanlığı

"İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte 6 Mayıs 2023 tarihinde yapılan değişiklikle, ilk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan otomobil yetkili bayilerinin taşıt satışından kaçınması, taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemesi gibi tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştırıcı faaliyetlerde bulunması halinde, bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgelerinin iptal edileceği düzenleme altına alınmıştır.

Denetimler sonucunda, Ankara’da bir yetkili bayi tarafından taşıtın liste fiyatı üzerinde elden ödeme talep edildiği, Bursa’da bir yetkili bayi ile Adana’da bir yetkili bayinin iki ayrı şubesi tarafından müşterilerin aksesuar alınmaya zorlandığı tespit edilmiştir. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun kararı doğrultusunda bu bayilere üst sınırdan 4 milyon 458 bin 600 TL olmak üzere toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulanmıştır. Bununla birlikte, söz konusu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek ve bu işletmelerin bir yıl süreyle ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmeleri engellenecektir. Bakanlığımızca konuya ilişkin denetimler aralıksız sürdürülmekte olup mevzuata aykırı faaliyetlerin tespit edilmesi halinde kabahatli işletmeler hakkında üst sınırdan idari para cezası uygulanmaya devam edilecektir."

Kaynak : https://www.dha.com.tr/ekonomi/bakanliktan-otomotiv-bayilerine-17-milyon-834-bin-tl-idari-para-cezasi-2256215
23
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
5
0
0
0