• Anasayfa
  • Uzay
  • 50 Megaton Gücünde Bir Asteroit, Dünya’nın Yakınından Geçti

‘50 Megaton’ Gücünde Bir Asteroit, Dünya’nın Yakınından Geçti

35
3
1
1
0
Dün itibarıyla Dünya'nın 1 milyon kilometre uzağından geçen bir asteroit, bilim dünyasında paniğe yol açtı. Araştırmacılar, olası bir çarpışma senaryosunda oluşacak kuvvetin, bir nükleer silah kullanımı ile aynı seviyede olabileceğini düşünüyorlar.

Asteroid 2000 QW7 adı verilen gök taşı, dün itibarıyla Dünya’nın oldukça yakınından geçerek büyük bir paniğe yol açtı. Araştırmacılar, çapı 650 metre civarında olan bu asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda 30 ila 50 megaton arasında bir değere eşit güç oluşturabileceğini söylüyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Swinburne Teknoloji Üniversitesi'nden Dr. Rebecca Allen, olası bir çarpışmanın çok kötü sonuçları olabileceğini ve Space X CEO'su Elon Musk’ın da dediği gibi, şu andaki teknolojimize rağmen gezegenin asteroitlere karşı savunması olmadığını kabul etti.

Olası bir çarpma, “nükleer” silah kullanımı ile eşit seviyede sonuçlar doğurabilirdi:

Asteroit Çarpması

Dünya’nın yaklaşık 1 milyon kilometre uzağından dün itibarıyla geçiş yapan asteroit, oldukça “güvenli” sayılabilecek bir konumdan yoluna devam etti. Ancak araştırmacılara göre endişe verici olan şey, asteroidin oldukça büyük olmasıydı.

Son zamanlarda kaydedilen asteroidlere göre daha nadir görülen bu gök taşı, eğer gezegenimize çarpsaydı 50 megatona kadar ulaşan bir kuvvet oluşturabilir ve kesinlikle “yıkıcı” diyebileceğimiz sonuçlara yol açabilirdi.

Asteroit Tehlikesi

Olayın ciddiyetine vurgu yapmak isteyen bir araştırmacı ise konuyla ilgili şu sözleri söyledi: “Bu, modern nükleer silahlarla aynı kuvvettir, bu yüzden kesinlikle mevcut mesafesinden daha fazla yaklaşmasını istemeyiz ve neyse ki bizi geçecektir.”

Elon Musk’un asteroidlere karşı yeterli savunmamız olmadığına dair sözlerine de dikkat çeken Allen, “Yeterince hazırlıklı olduğumuzu sanmıyorum. Bunun nedeni, çok hızlı ve çok büyük bir nesneyle karşılaşmanın ne tür sonuçları olduğunu anlamanın çok zor olmasıdır.” açıklamalarında bulundu.

Günümüzde sahip olduğumuz teknolojiye rağmen asteroitler, gezegenin geleceği için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu konuda Avrupa Uzay Ajansı (ESA), gelecek 100 yıl içinde Dünya’ya çarpması muhtemel 900 asteroidin olduğunu açıklamıştı.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1178042/Asteroid-warning-news-NASA-Elon-Musk-update-latest-2000-QW7-Burj-Khalifa-Shard
35
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
35
3
1
1
0