50 Yaşın Üzerinde, Dünya Çapında En Başarılı Kadınlar Açıklandı: Listede 2 de Türk Var

17
2
2
1
1
Forbes, 50 yaş ve üzerindeki dünya çapında en başarılı kadınları listeleyen "50 Over 50" listesini yayınladı. Gamze Cizreli ve Gülden Türktan, listede yer alan iki Türk isim oldu.

En popüler iş dergilerinden Forbes, "50 Over 50" isimli listesini yayınladı. Bu liste, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'da 50 yaşı geçen en başarılı kadınları bir araya getiriyordu. Listede Türkiye'nin ilgisini çekecek iki isim vardı. Gamze Cizreli ve Gülden Türktan, 50 Over 50 listesinde yer almayı başardılar.

50 Over 50, oldukça kapsamlı bir liste. Listeye bilim insanları, siyasetçiler, iş dünyasının önde gelenleri ve kurucular yer alıyor. Listeye girmeyi başaran Türklere baktığımızda, Gamze Cizreli'nin yönettiği restoranlar, Gülden Türktan'ın ise geliştirdiği ekonomi politikaları ile 50 Over 50'de yer aldıklarına şahitlik ediyoruz. Bu arada, listedeki isimlerin herhangi bir sıralamasının olmadığını belirtelim.

Gamze Cizreli kimdir?

Gamze Cizreli

*Gamze Cizreli.

BigChefs isimli restoran zincirlerinin kurucusu olan Gamze Cizreli, 50 Over 50 listesinde şöyle anlatılıyor: 

Türkiye’nin önde gelen restoran girişimcilerinden biri olan Cizreli, Türkiye’nin 12 ilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 şehirde 69 restoran işleten ve Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuveyt’te de faaliyet gösteren BigChefs’i işletiyor. Cizreli daha önce kahve dükkanı işletmesi Cafemiz, bir pastacılık ve fırıncılık girişimi olan Kuki House ve bir Uzak Doğu mutfağı işletmesi olan Quick China’yı yönetmiştir. Banka kredisi alarak 2007’de BigChefs Cafe & Brasserie’yi kurmuştur. Bugün, işletmede 3.500’den fazla işçi çalışıyor. 130 binin üzerinde Instagram takipçisi bulunan Cizreli, Kagider, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Türkiye Restoranlar ve Eğlence Derneği’nin yönetim kurullarında yer alıyor.

Gülden Türktan kimdir?

Gülden Türktan

*Gülden Türktan.

Dünyanın en büyük ekonomisini bir araya getiren G20'nin kadınlar hakları ve toplumsal eşitlik çalışmaları yürüten versiyonu olan W20'nin (Women 20) kurucularından olan Gülden Türktan için ise şu ifadelere yer verildi: 

Gülden Türktan, tüm G20 ülkeleri için ekonomik büyümeyi ve toplumsal cinsiyete dayalı ticareti desteklemeyi misyon edinmiştir. G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20-Women 20'nin kurucu başkanı olan Türktan, düzenli olarak kadınlarla ilgili kamu politikası konuları ve düzenlemeler hakkında konuşuyor. İstanbul merkezli politika lideri, işyerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan ZEE'nin oluşturulmasına da yardımcı oldu.

Listedeki tüm isimleri incelemek isteyen okurlarımız buradaki bağlantıyı kullanabilir.

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/maggiemcgrath/2023/01/18/50-over-50-emea-2023/?sh=1c057f59320f
17
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
17
2
2
1
1