6 Yaşındaki YouTuber, 8 Milyon Dolara 5 Katlı Mülk Satın Aldı

150
22
14
12
9
Milyonlarca kullanıcılara erişen kanalların olduğu, günümüzün en büyük video yayın platformu YouTube, kazandırdığı paraların yanı sıra farklı tartışmalara da konu oluyor. Bu tartışma konularından bir tanesi de Güney Koreli ufak YouTuber kız çocuğunun, 8 milyon dolar değerinde mülk satın alması.

YouTube, günümüzün en büyük video izleme platformu. Hatta artık o kadar büyüdü ki ana akım medya da YouTube’a ve sosyal medyaya kaymaya başladı. Tabii bir platform bu kadar büyüyünce burada dönen para miktarı da artmaya başladı.

Güney Kore’de yaşayan 6 yaşındaki Boram da bir YouTuber ve geçtiğimiz günlerde kendisine Güney Kore’nin başkenti Seul’den 5 katlı bir mülk satın aldı. 6 yaşındaki bu ufak kızın, satın aldığı mülke ödediği paraysa 8 milyon dolar. İki farklı YouTube kanalında 30 milyondan fazla takipçisi olan bu ufak kız, ailesi tarafından kurulan Boram aile şirketi vasıtasıyla milyon dolarlık bu mülkü satın aldı.

YouTuber Boram

Bazı videoları 350 milyondan fazla izlenen, bir kanalında 13,5 milyondan fazla diğerindeyse 17,5 milyondan fazla takipçisi bulunan Boram’ın aylık gelirinin 3 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Çocuk YouTuberlar konusu oldukça tartışmalı. “Save the Children” (Çocukları Koruyun) adlı bir sivil toplum kuruluşu, 2 yıl önce Boram’ın videolarını şikayet etmişti. Kuruluşun şikayet sebebi ise Boram’ın kanalında yayınlanan videoların çocuk izleyicilerin duygusal ve ahlaki gelişimini olumsuz etkilemesiydi.

Sivil toplum örgütü, daha önce Boram’ın babasının cüzdanından para çaldığı ve araba kullandığı bir videoyu da polise bildirmişti. Seul Aile Mahkemesi ise ceza olarak Boram’ın ebeveynine çocuk istismarını önlemek amacıyla kurulan danışmanlık kursunu tamamlama cezası vermişti.

Çocuk YouTuberlar birçok farklı şekilde tartışmalara konu olsa da platformun en çok para kazananları arasında bulunuyorlar. Forbes’te yer alan bir habere göre geçtiğimiz sene en çok para kazanan YouTuber, 22 milyon dolarlık geliriyle 7 yaşındaki ABD’li Ryan Kaji’ydi.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/yasam/2019/07/26/6-yasindaki-youtuber-8-milyon-dolara-mulk-satin-aldi
150
22
14
12
9
Emoji İle Tepki Ver
150
22
14
12
9