• Anasayfa
  • Yaşam
  • “YouTuber’ları Taklit Etmek Takıntıya Dönüştü”

Türk Doktordan Ciddi Uyarı: “YouTuber’ları Taklit Etmek Takıntıya Dönüştü”

16
7
3
1
1
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları konusunda uzman olan Dr. Can Tumba, teknoloji bağımlılığı, genç ve ergen davranışları konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza yeni bir bağımlılık türü girdi: Teknoloji bağımlılığı. Özellikle gençlerde sık görülen bu durumla ilgili olarak, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Tumba, yazılı bir açıklama yayımladı.

Sosyal medya geliştikçe gençlerin teknolojiye daha çok zaman ayırdıklarını söyleyen doktor, “Aralık 2018'de Preventive Medicine Reports dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde 7 saat veya daha fazla ekran başında geçiren çocuk ve ergenlerde depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların görülme olasılığının bu yaş grubunun toplumsal ortalamasına göre iki kat daha fazla olduğu belirtildi.” dedi. 

Tumba, bu çocukların çok yaşadığı sorunlar arasında dikkat bozuklukları, duygularını kontrol etmede ve doğru şekilde dışa vurmada zorlanma, başladıkları işi bitirememe ve arkadaşlık kurmakta zorlanma gibi sorunlar olduğunu belirtti. 

Dr. Tumba, teknoloji bağımlılığının fiziksel zararlarına da değinerek, “Ekran başında zaman geçirebilmek için uyku saatlerinden fedakarlık etmek ve bunun getirdiği metabolik bozukluklar… Uyku düzensizliği dışında ekran başında geçirilen zamanın obeziteye yol açtığı, bu durumun da kalp hastalıkları, diyabet, astım, eklem ağrıları gibi ciddi ve bu yaş grubunda bulunmaması gereken sağlık sorunlarını tetiklediği de yadsınamaz bir gerçek.” dedi. 

YouTube gibi platformların ciddi tehlikeler barındırdığını belirten Tumba, “YouTube kullanımı ergenler arasında çok yaygın, çocuklar için de bunun kaçınılmaz olduğuna inanılıyor. Çocuk ve ergenler için bu durum bir çeşit karşılıklı iletişime gerek olmayan ‘güvenli' liman olarak tanımlanıyor. Sosyal bağlar kurmak için harcanması gereken zaman ve emek artık tamamen görmezden gelinmiş düzeyde. Bu bağlamda YouTuber olarak adlandırılan siber fenomenlerin popülaritesi medya yıldızlarının çok ötesinde. Siber yıldızları takip ve taklit etmek ise pek çok çocuk ve ergende patolojik bir takıntı düzeyinde. Çevrim içi dünyada kendisini ifade etme arzusu ve bunu da çoğu zaman gerçek dışı kimliklerle yapabilme imkanı çoğu açıdan sosyal, duygusal, entelektüel gelişimi ile gerçek hayata adaptasyon becerilerini olumsuz yönde etkiliyor.

YouTube da tabii ki bu arada boş durmuyor ve izleyicileri ekran başında tutmak, reklam gelirlerini artırmak için yapay zeka temelli algoritmalarla sürekli yeni klipler servis ederek siber bağımlılığı körüklüyor. Her dakika 400 saatlik video yüklendiği için çocukların görmesinin uygun olmadığı konu ve kurgular içeren klipleri kontrol etmek pek mümkün değil. Bu nedenle son yıllarda çocuklarda çok sık görülen iştah kaybı, uykusuzluk, ağlama nöbetleri ve korku gibi pek çok sorunun YouTube ile bağlantılı olabileceği söylenebilir. Ailelerin, çocuk ve ergenlerin internette, sosyal medyalarda geçirdikleri zamanı sınırlamaları alınacak önlemlerin başında geliyor. Buna ek olarak çocuklarda, huzursuzluk, dikkat eksikliği, uykusuzluk, kilo alma, arkadaş edinememe, içe kapanma ve okulda başarısızlık gibi belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden bir uzmana danışmak, tedavi yöntemlerini araştırmak sorunun daha büyümeden çözülmesini kolaylaştıracak adımlar olmalı.” şeklinde konuştu. 

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/youtuberlari-taklit-etmek-takinti-haline-geldi-5249363/
16
7
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
7
3
1
1