ABD'deki Yeni Bankacılık Krizi Bitcoin'e Yaradı: 30 Bin Dolar Seviyesi Yeniden Test Edildi!

1
1
0
0
0
ABD merkezli First Republic Bank'ın bilanço açıklamasıyla piyasalar alt üst oldu. Dolar değer kaybı yaşarken, Bitcoin ve diğer altcoinler değerlendi. Peki neler yaşandı ve dolar bile değer kaybı yaşarken Bitcoin nasıl değer kazandı?

Kısa bir süre önce dünyanın bir numaralı gündemi, ABD merkezli bankaların iflasa sürüklenmesiydi. Öyle ki önce Silicon Valley Bank, ardından da Signature Bank iflas etmişti. Bazı bankalar ise o dönemlerde likidite krizi yaşamaya başlamışlardı. Onlardan bir tanesi de First Republic Bank olmuştu. Hatta aralarında JPMorgan ve Bank of America gibi birkaç dev banka, First Republic Bank'a 30 milyar dolar likidite sağlayarak iflastan kurtarmıştı. 

Ancak tüm bunlar yetersiz kalmış gibi görünüyor. Zira First Republic Bank, geçtiğimiz günlerde piyasalar kapandıktan sonra bilanço açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, banka mevduatlarının yıllık bazda yüzde 35,5 düştüğü ve 104.5 milyar dolar seviyesine gerilediği ifade edildi. Bilanço haberinin servis edilmesiyle piyasalar yine oynaklaşmaya başladı.

First Republic Bank hisseleri yüzde 50 değer kaybı yaşadı!

First Republic Bank hisseleri

First Republic Bank'a ait 1 aylık hisse senedi grafiği. Kaynak: TradingView

Güven ortamının sarsılması, en çok da First Republic Bank yatırımcılarını etkiledi. Daha birkaç gün önce 16 dolar seviyelerinde işlem gören hisseler, aniden yüzde 50 civarı değer kaybetti ve 8 dolar seviyelerine kadar geriledi. Hatta New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), düşüşün daha da derinleşmemesi için alım-satım işlemlerini durdurmak zorunda kaldı. Hal böyle olunca neredeyse bir ay önce gündemimizde yer bulan bankacılık krizi iddiaları yeniden gündeme geldi. 

First Republic Bank, şu an için herhangi bir iflas açıklamasında bulunmadı. Ancak yaşanan maddi sorunlardan kurtulmak için bazı girişimlerde de bulunuldu. Konuya aşina kaynaklar, bankaya ait varlıkların satılabileceği açıklamasını yaptılar. Elbette tüm bunlar yaşanırken dolarda da değer kaybı yaşandı. Dolardan uzaklaşan insanların nereye gittiklerini tahmin etmek ise hiç de zor değildi.

Bitcoin (BTC), yeniden 30 bin doların üzerine çıktı!

ABD'deki bankacılık krizi endişeleri, kripto para piyasasının kralı olan Bitcoin'e (BTC) yaradı. Zaten bir süredir yükseliş trendinde olan BTC, son gelişmelerle yükseliş için aradığı bahaneyi buldu. Son 24 saati 27 bin doların biraz üzerinde geçiren BTC, sert bir yükseliş ivmesiyle 30 bin dolar seviyesine iğne attı. Bu makalenin yazıldığı an itibarıyla yüzde 8,8 civarında değerlenen BTC, 29 bin 800 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Sadece Bitcoin değil, altcoinlerde de hareketlenme var

Bitcoin'deki yükseliş, başta Ethereum (ETH) olmak üzere tüm altcoinlerde etki gösterdi. Hacimsel bazda ilk 10 sırada yer alan altcoinlerin tamamı (stabil coinler hariç), yükseliş trendine girdiler. Bitcoin'deki yükseliş trendinin devam etmesi, altcoinlerdeki hareketi de sürdürebilir.

Peki nasıl oluyor da ABD gibi bir ülkede yaşanan bankacılık krizi, Bitcoin'e olumlu yansıyor?

Dolar değer kaybı yaşarken Bitcoin ve altcoinlerde yükseliş trendinin yaşanmasının esas nedeni, kripto varlıkların bu para birimlerinden hiçbirine bağlı olmaması. Bitcoin, geleneksel para birimlerinin hiçbirine bağlı veya odaklı değildir. İnsanlar, tam da bu yüzden kriz zamanlarında kripto para birimlerine yöneliyorlar. Para girişinin olmasıyla sağlanan talep artışı, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinin değerlenmesine neden oluyor.

Not: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez.

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0