ABD, Güney Kore'nin de Huawei Ürünlerini Yasaklamasını İstiyor

116
15
8
5
0
Güney Kore'den gelen haberlere göre ABD, Huawei'nin sınır dışı edilmesi için Doğu Asya'daki müttefiki Güney Kore üzerinde baskı kurmaya başlamış durumda.

Huawei’yi ticari kara listeye alarak Amerikan şirketleri ile ortaklıklar kurmasını yasaklayan Birleşik Devletler, müttefiklerinin de Çinli mobil teknoloji devine karşı benzer yaptırımları uygulamasını istiyor. Güney Koreli bir gazete tarafından yayınlanan habere göre ABD, Doğu Asya’daki müttefiki Güney Kore’ye Huawei ürünlerini yasaklaması için baskı kurmaya başladı.

Hepsi bu kadar da değil. Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Güney Koreli meslektaşları ile gerçekleştirdiği toplantıda Güney Kore’deki hassas bölgelerde Huawei ekipmanları kullanan servislerin hizmet vermemesi gerektiğini söyledi. Yetkili, şimdi olmasa bile Güney Kore’nin Huawei’yi sınır dışı etmesi gerektiğini belirtti.

ABD’nin Güney Kore’deki asıl hedefi, Huawei ekipmanları kullanan yerel operatör LG Uplus. ABD, LG Uplus Huawei ekipmanları kullandığı için casusluk tehlikesi doğurabileceğini bu nedenle hizmetlerinin sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor. Bu iddiaların ortaya çıkmasının ardından LG Uplus hisseleri ciddi bir düşüş kaydetti.

Kaynak : https://www.cnbc.com/2019/05/23/us-urges-south-korea-to-reject-huawei-products-report.html
116
15
8
5
0
Emoji İle Tepki Ver
116
15
8
5
0