ABD'li Şirketlerin Huawei'ye Ürün Göndermesi Hükümet Tarafından Engellenebilir

5
5
2
1
0
Reuters'ın aktardığına göre ABD hükümeti Huawei'ye bir darbe daha vurdu. Buna göre artık ABD'li şirketlerin belli ürünlerini Huawei'ye göndermesine izin verilmeyecek.

Çinli Huawei ve ABD arasında yaşananlar son birkaç yıldır teknoloji sektörünün gündeminde. ABD, 2019’da şirketi kara listeye alarak ambargolar uygulamaya başlamıştı.. Bugün ortaya atılan bir iddia ise şirketin hoşuna gitmeyecek bir gelişmenin daha yaşanabileceğini ortaya koydu.

Reuters’ın konuya yakın üç kişiye dayandırdığı bir habere göre Biden hükümeti, ABD’li şirketlerin ürünlerini Huawei’ye ihraç etmesini sağlayan lisansları durdurma kararı aldı. Bu karar, Qualcomm gibi önde gelen teknoloji devlerini kapsıyor.

Hükümet, politikalarını sıkılaştırarak Huawei ve ABD’li şirketler arasındaki ilişkisinin önüne geçmek istiyor

Huawei, son birkaç yıldır 5G ve diğer teknolojiler konusunda ABD’den ihracat kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalıyordu. Ancak ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yetklililer, bazı şirketlerin Huawei’ye belirli ürün ve teknolojileri satmasına lisanslarla izin vermişti. Örneğin Qualcomm bu şirketlerden biriydi. Teknoloji devi, 2020’de Huawei’ye 4G akıllı telefon çipleri satma izni aldı.

Bugün çıkan bilgiler ise hükümetin bunun da önüne geçerek Huawei’nin ABD’li şirketlerle olan ilişkisini engellemek istediğini ortaya koydu. Bundan birkaç ay önce de hükümetin Huawei’nin bazı ekipmanların satışını yasakladığını gösteren haberler ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Reuters’a konuşan bir kaynak, ABD’deki yetkililerin; 4G, WiFi 6 ve 7, yapay zekâ dahil olmak üzere 5G seviyesinin altındaki birçok ürünün Huawei’ye gönderilmesini engelleyecek politikalar hazırladığını da ekledi.

Huawei veya Qualcomm’dan konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. ABD Ticaret Bakanlığı ise politikalarını ve düzenlemelerini sürekli değerlendirdiklerini belirtti; ancak şirketler özelinde konuşmadı. Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, ABD’nin Çinli firmaları bastırmak için makul olmayan uygulamalara gitmesine karşı çıktıklarını ifade etti.

Kaynak : https://www.reuters.com/technology/us-stops-provision-licences-export-chinas-huawei-ft-2023-01-30/?taid=63d8daf2e100f3000160b3f0&utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter
5
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
5
2
1
0