Akaryakıt Fiyatlarındaki Artışın Ardından Doğal Gaz da ÖTV’den Payını Aldı: EPDK'dan Yüzde 224'lük Zam İddiası Hakkında Açıklama

71
31
9
1
1
Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zamlandı.

Geçtiğimiz 2 hafta boyunca akaryakıt ücretlerine 1 lira, 1 buçuk lira olacak şekilde art arda zamlar geldi. Duracak gibi de gözükmüyor zira şimdi de akaryakıtın kendisine değil ancak vergisine zam geldi. Akaryakıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi, yaklaşık %250 zamlandı.

Bu zamlar ile birlikte benzinden alınan ÖTV miktarı, litre başına 5 TL artış göstererek 2,52 TL’den 7,52 TL’ye, motorinden alınan ÖTV miktarı ise yine 5 TL artış göstererek 2,05 TL’den 7,05 TL’ye çıktı. Sadece bunlar değil, diğer akaryakıt türlerinde de 5 TL’lik bir artış söz konusu.

Doğal gazda ise durum şu şekilde:

Ozan Bİngöl'ün söylediğine göre geçenlerde KDV oranı yüzde 20 olan doğal gazda ÖTV, 0,0230 TL'den 0,0747 TL’ye yükseldi. Bingöl'ün tam açıklaması şu şekilde:

Değerli arkadaşlar daha fazla moralinizi bozmak istemem ama konutlarda kullanılan doğal gazda da ÖTV üç katına çıkarılmıştır. Sm3’te 0,0230 TL olan ÖTV bugünkü karar ile 0,0747 TL’ye yükseltilmiştir! Ayrıca geçtiğimiz günlerde doğal gazdaki KDV oranı da %20 olmuştu.

EPDK: Doğalgaza yüzde 224 oranında zam yapıldığı haberleri asılsız.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), doğalgaza yüzde 224 oranında zam geldiği iddialarını yalanladı. Gelen zammın ÖTV ve KDV'ye geldiğini belirten EPDK, zammın metreküp başına yaklaşık 6 kuruşluk bir artışa denk geldiğini bildirdi. EPDK'nın açıklaması şu şekilde:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bazı tüketim mallarında özel tüketim vergi güncellemesi kapsamında doğalgazda standart metreküp başına 0,023 lira olan ÖTV oranı 0,0747 liraya yükselmiştir. Bu da KDV etkisiyle birlikte metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına gelmektedir. Avrupa'da doğalgaz faturalarında vergi yükü ortalama yüzde 36 düzeyindeyken, bu oran Türkiye de KDV ve ÖTV dahil yüzde 18 seviyesindedir. Çok açık olan bu duruma rağmen vatandaşlarımızın nihai faturasına yüzde 224 oranında zam yapıldığını iddia etmek kötü niyetli bir algı operasyonudur ve itibar edilmemelidir."

 Peki bu zamlar pompaya nasıl yansıyacak?

Vergiye Dair sitesinin kurucusu olan vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün aktardığına göre akaryakıt’tan alınan ÖTV’ye gelen bu zam, KDV’si ile birlikte hesaplandığında pompaya 6 TL’lik bir zam olarak yansıyacak. Bu da mevcut litre başına akaryakıt fiyatlarının ortalama 32 TL olacağı anlamına geliyor.

Benzin fiyatları

71
31
9
1
1
Emoji İle Tepki Ver
71
31
9
1
1