Sahte ChatGPT Uygulamalarına Dikkat! Sadece Verilerinizi Değil, Paranızı da Alıyor

15
3
1
1
1
OpenAI'ın popüler yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT'nin hem iOS hem de Android uygulama mağazalarında sahte uygulamaları yer alıyor. Söz konusu sahte uygulamalar yalnızca verilerinize değil paranıza da göz dikmiş durumda.

Son bir yılın belki de en büyük teknolojik gelişmesi olan ChatGPT, geçtiğimiz gün yayınlanan mobil uygulaması ile yeni bir sayfa açtı. Şu an için yalnızca ABD'deki iPhone kullanıcılarına sunulan uygulamanın tüm optimizasyonları tamamlayıp hazır olmasının ardından önce tüm dünyadaki iPhone kullanıcılarına, devamında da Android kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

ChatGPT henüz tarayıcı üzerinden yeni kullanıma sunulmuşken uygulama mağazalarında pek çok sahte ChatGPT uygulaması bulunduğunu sizlere zaten aktarmıştık. Ancak resmi ChatGPT uygulamasının yayınlanmasıyla birlikte sahte uygulamaların sayısı daha da arttı. Dahası, normal şartlarda ChatGPT uygulamasının Türkiye'den indirilemiyor olması, Türkiye'de de indirilebilir olan sahte uygulamaların ekmeğine yağ sürüyor.

ChatGPT uygulaması Türkiye'den nasıl indirilir? Adım adım anlattık:

Sahte ChatGPT uygulamaları kullanıcılar için iki farklı tehlike teşkil ediyor. Bunlardan ilki, kullanıcı verilerine ulaşma ihtimali. Uygulamaya erişim izninizi de vermenize bağlı olarak sahte uygulama fotoğraflarınıza, rehberinize ya da mesajlarınıza ulaşabilir. Bu, duruma göre kredi kartı bilgilerinizi bile riske atabilir.

sahte chatgpt

İkinci tehlike ise sahte ChatGPT+ aboneliği. Bazı uygulamalar, GPT-4 erişimi için sahte ChatGPT+ aboneliği de satıyorlar ve bunun için 300 dolara varan ücretler talep edebiliyorlar. OpenAI'ın ChatGPT+ için belirlediği resmi abonelik ücretinin aylık 20 dolar olduğunu da hatırlatalım.

Bir uygulamanın gerçekten ChatGPT olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Her şeyden önce; OpenAI henüz Android için bir ChatGPT uygulaması yayınlamadığının altını çizelim. Şu an için yalnızca iOS uygulaması bulunuyor. Hangi uygulama olursa olsun 'gerçek' olup olmadığını anlamanın ilk şartı ise uygulamanın yayıncısına bakmaktır. ChatGPT uygulaması, tahmin edebileceğiniz üzere OpenAI tarafından yayınlandı. Farklı isme sahip bir uygulamanın ChatGPT isimli bir uygulama yayınladığını görürseniz, bunun sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

'Gerçek' ChatGPT'yi nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız hemen aşağıdaki içeriğimize göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

 

 

15
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
15
3
1
1
1