• Anasayfa
  • Otomobil
  • Apple Onaylanan Otomobilleri İçin Kendi Sistemlerini Yapacak

Apple, Kendi LiDAR Sistemini Kullanacağı Bir Otomobil Geliştiriyor

11
2
1
1
0
Apple, daha öncelerden de onaylattığı otomobil projesini yenileyerek yeniden onaylattı. Şirket, otomobillerde kullanılmak üzere kendi Lidar sistemlerini geliştirecek.

Apple'ın gizlice yürüttüğü otomobil projesi yeniden gün yüzüne çıktı. Apple'a çok yakın olan ve kimlikleri gizlenen 3 kişi tarafından ortaya çıkan bir rapora göre, Apple otomobil sektörüne giriş için çalışmalarını sürdürüyor. Hatta teknoloji devinin, otomobillerde kullanılacak olan lidar sistemi için üretici şirketlerle görüşmelerine devam ettiği öne sürüldü.

Apple'ın daha öncelerden de onaylatmış olduğu projesini yeniden onaylattığı belirtilen raporda, şirketin otomobiller için geliştirdiği Project Titan'ın devam mı edeceği yoksa farklı bir hale mi getirileceği tam olarak bilinmiyor. Ancak bilinen şey şu ki, Apple otomobillerin sürücüsüz olarak çalışmalarını istiyor. Bu noktada ise LiDAR teknolojisinden faydalanmayı planlayan şirket çalışmalarını bu yöne yoğunlaştırmış durumda.

LiDAR Sistemi Nedir?

LiDAR, lazerler yardımıyla bir yerin veya nesnenin uzaklığını anlamaya yardımcı olur. Çevreye lazer ışınları gönderilir ve lazer ışınları bir yere takıldıktan sonra geri döner. Geri dönmesiyle birlikte arada geçen süre hesaplanır ve buna göre mesafenin ne kadar olduğu ölçülmüş olur. Sensörler ve GPS alıcılarından faydalanarak oluşturulan sistem günümüzde, pek çok alanda kullanılabilir. İnşaat sektörü, havadan deniz altıların tespit edilmesi ve otonom araçların sürülmesi kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir.

Apple'ın tamamen sürücüsüz bir otomobil yapma isteği zaten biliniyordu. 2000'li yıllarda otomobiller için çalışmalarına başlanan LiDAR sistemlerinde kullanılan sensörler sayesinde, karşılaştıkları nesnelerin şekillerini en ince ayrıntısına kadar tespit edebiliyor. LiDAR sisteminden tam olarak bu noktada yararlanacak olan Apple, Tesla'nın önüne geçebilmek için bu sistemi kullanmayı planlıyor. Rapora göre Apple, otomobillerin tamamen kendi üretimleri olmasını istiyor ancak bir yandan da LiDAR üretici şirketlerle tamaslarını sürdürüyor. 

Apple'ın bu konuda büyük bir sorunu var. Elbette maliyet. Günümüz LiDAR teknolojileri 75.000 dolar (yaklaşık 436.000 TL) maliyete sahip. Maliyetinin dışında bir başka sorun daha var. O da LiDAR teknolojisinin ek bir cihaz gerektiriyor olması. Hacimlerinin de fazlasıyla büyük olmasıyla birlikte şu an için otomobillerinde nasıl bir LiDAR sisteminin olacağını çözmeye çalışan Apple, sadece bu teknolojinin geliştirilmesi için 1 milyar dolarlık yatırım yapmış durumda. Apple, kendileri için en uygun olan LiDAR sistemini üretebileceği konusunda fazlasıyla inançlı.

Elon Musk'a göre ise LiDAR sistemi sadece abartılıyor. Çünkü Tesla markası, bazı sensörler ve radarlar ve kameralarla bu işin üstesinden geldiğini düşünüyor. Apple ise Tesla'dan daha ön planda olmak adına otomobilini tüm titizliğiyle üretmeye çalışıyor. Hatta öyle ki, araba sahibi kapıyı çarptığı zaman bile otomobilin kapısı, kendisini yavaşça kapatacak şekilde oluşturuluyor. Aynı raporda yer alan bir bilgiye göre Apple, otomobillerinde Chrysler motoru kullanacak. Apple kendi LiDAR sistemlerini kurmayı başarırsa bu konuda tedarikçi bile olabilir çünkü UBER ve Google gibi firmalar kendi otonom arabalar üzerine çalışıyorlar.  Volkswagen ve Ford gibi otomobil üreticileri ise bu sistemleri dahil etmeye çalışıyorlar. Apple bunu başarabilirse, ticari anlamda kendisini farklı bir boyuta taşımış olacak. Kim bilir bir gün belki otomobil markaları arasına bir de iCar ekleriz.

Kaynak : https://fossbytes.com/apple-car-confirmed-lidar-system/
11
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
1
0