Akıllı Telefon Üreticileri Çentiği Kaldırmanın Yolunu Ararken Apple Nasıl Oldu da Çentiği Telefonun Bir Parçası Hâline Getirdi?

27
10
2
1
1
Akıllı telefonlarda çentiği küçültme, hatta ortadan kaldırma çabaları devam ederken Apple, iPhone 14'ün Pro modelleriyle bu alanda yeni bir kapı açmış gibi görünüyor.

Ekran/kasa oranını artırma amacıyla ortaya çıkan ve akıllı telefon üretiminde yeni bir devir açan çentikler, çoğu zaman kullanıcıların şikâyetleriyle gündeme geliyor. Akıllı telefonlar, bu çentikler sayesinde daha fazla ekran alanı sunuyor olsalar da kullanıcılar, ekrana doğru giren bir çıkıntının olmasından yine de memnun değil.

Bu konuda üreticiler de farklı çentik tasarımları üreterek çabalarını gösteriyorlar. Hatta bazı telefonlarda bu çentiğin tamamen ortadan kaldırıldığını, ön kameranın ise ekranın altına saklandığını gördük. Apple ise, bu tasarım anlayışı konusunda geriden gelmişti ve başta iPhone X ile gösterdiği tasarım oldukça eleştiri toplamıştı. 7 eylülde tanıttığı iPhone 14 Pro modellerinde ise yeni bir standart olabilecek çentik tasarımını gösterdi.

Her şey iPhone X’un tanıtılmasıyla başladı:

iPhone 8 ile aynı etkinlikte tanıtılan fakat farklı zamanlarda kullanıcılarla buluşan bu model Apple’ın, fiziksel tuşları kaldırıp ekran alanını büyüten rakiplerine karşı ilk hamlesi oldu. Bu bağlamda kamera ve hoparlör gibi elementleri ekrana doğru giren bir çıkıntının içine sığdıran rakiplerine karşı o da aynı tasarımı izledi.

Fakat farklılaşması gereken yerler de vardı. Zira ikonik iPhone tuşunu kaldırmak, kullanıcıların yıllardır alışık olduğu Touch ID’den de kurtulmak anlamına geliyordu. Kullanıcıların sevdiği bir şeyi alıp onlara çirkin bulacakları bir çentik vermek de şirketi pek iyi etkilemeyecekti.

Burada yeni sensörler devreye girdi:

iPhone X sensörleri

Apple, iPhone X modellerine yerleştirdiği çentiği, bir kamera yuvasından fazlası yaparak işlevsel hâle getirdi. Bu bağlamda buraya kamera, kızılötesi kamera, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, hoparlör, mikrofon ve nokta projektörü yerleştirildi. Sensörlerin ve yeni işlemcinin katkısıyla, Touch ID’den çok daha güvenli olan Face ID cihazlara geldi.

Bu sırada diğer markaların çoğu, çentiği ‘kamerayı saklayacak bir yer’ olarak görüyordu:

Bu bağlamda ekran alanı yaratmak için kameranın pop-up sisteminde kullanıldığı cihazlar da gördük. 

iPhone X’dan sonra ekran altı kameralar gibi sistemler de gördük. Peki Apple bu sırada neler yaptı?

Ekran altı kamera

iPhone 11’de bu çentik fark edilmeyecek derecede genişledi diyebiliriz. Elbette her modelin ekran ve kasa boyutu ufak oynamalarla bile olsa değiştiği için çentiğin buna göre yapıldığını belirtelim. Yine de gelen yeniliklerle Face ID’nin yüzde 30 oranında hızlandığını söylemekte fayda var.

Daha küçük yer kaplayan çentiklerle daha çok performans alabilirsiniz:

Sam Wolley

Fakat Face ID gibi oldukça iyi bir güvenlik sistemini elde etmek için ödememiz gereken bedel güncel olarak bu. Öte yandan Face ID herkesin kullandığı bir özellik değil. Kimileri kendi şifrelerini daha güvenli buldukları için telefonlarında o şifreleri kullanıyor. Bu sebeple Apple, asıl önemli olan kısma, yani performansa daha fazla yatırım yapıyor.

Bunu yaparken çentik konusunu da atlamıyor:

iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13

iPhone 12’de çentik açısından çok da bir fark görmedik. Sadece yeni ekrana uyumlu olsun diye daha küçük hâle geldi. iPhone 13’te ise gelecekte yapılacak hamleler için çentikte bir ipucu bizleri karşıladı. Belki de bu yazıyı okuyana kadar fark etmediniz fakat iPhone 13’ün ahize kısmı, kasanın en üstüne yerleştirildi. Bu sayede hem çentik yüzde 20 oranında küçüldü hem de gelecekte yapılacak iyileştirmelerin önü açıldı.

Önü açılan gelişmeleri de geçtiğimiz günlerde gördük:

iPhone 14 serisinin Pro modellerinde bu çentiğin ne denli işlevsel hâle geldiğini gördük. Bu işlevselliği sağlayan ise Dynamic Island özelliği oldu. Söz konusu özellik; gelen aramalara, mesajlara, farklı bildirimlere ve kullanılan uygulamalara göre şekil alabiliyor.

Bu bağlamda tüm üreticiler çentikten kurtulmaya çalışırken Apple’ın bunu alıp cihazın parçası hâline, daha da önemlisi Face ID haricinde iş görebilecek bir parçası hâline getirmesi oldukça cesur bir hareket diyebiliriz.

Sizce diğer üreticiler de iPhone 14 Pro ailesini takip edip çentik üzerinde farklı denemeler yapacak mı, yoksa bildikleri yolda ekran altına alınan kameralarla birlikte onu kaldırmak için uğraşmaya devam mı edecekler? Düşüncelerinizi yorumda belirtebilirsiniz.

iPhone 14'ün çıktığı fiyata değip değmeyeceğine baktık:

iPhone 14 ve 14 Plus modelinin özellikleri ve fiyatı:

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modelinin özellikleri ve fiyatı:

27
10
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
27
10
2
1
1